Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Dwoje uczniów z Podkarpacia


laureatami ogólnopolskiego konkursu naukowego


Dodano: 17.09.16 16:47


akt10932135

To właśnie dla młodych geniuszy z naszego regionu drzwi do imponujących naukowych karier stanęły otworem. Jaromir Hunia z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy


i Małgorzata Róg z Gimnazjum nr 2 w Mielcu znaleźli się w gronie 10 laureatów prestiżowego programu edukacyjnego ADAMED SmartUP – tym samym pokonując blisko 3,5 tysiąca uczniów z całej Polski. Nagrodą są profesjonalne konsultacje edukacyjne przygotowane przez wybitnych naukowców i pomoc w przygotowaniach do międzynarodowej kariery naukowej.
ADAMED SmartUP to wyjątkowy program przeznaczony dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych. Tysiące uczniów szkół ponadpodstawowych rywalizują ze sobą o wyjazd na niezwykły obóz naukowy oraz – przede wszystkim – o 10-miesięczne konsultacje naukowe, które dla wielu oznaczają możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach na świecie i karierę w prestiżowych instytutach badawczych. W eliminacjach na chętnych czeka wiele wyzwań, m.in. gra naukowa, rozgrywająca się w wirtualnej rzeczywistości i spotkania z Radą Naukową Programu.


Laureaci zostali wyłonieni w oparciu o jasne kryteria – m.in. zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną – wyjaśnia Anna Kosińska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.


Młodzi naukowcy z Podkarpacia


Tym większym sukcesem jest zwycięstwo młodych mieszkańców naszego województwa. Największe pasje siedemnastoletniego Jaromira Huni to chemia i biologia, a jego marzeniem jest prowadzenie badań naukowych. W zeszłe wakacje poświęcił się pracy badawczej z zakresu biopolimerów, brał udział w wykładach i laboratoryjnych warsztatach chemicznych na Politechnice Rzeszowskiej, zakwalifikował się do okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a także uzyskał pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Chemicznym „Człowiek, chemia i środowisko”. Jak sam przyznaje, jest pasjonatem leśnych bezdroży i bezpośredniego podglądania natury, zwłaszcza bieszczadzkiej.


Małgorzata Róg to szesnastolatka z Mielca, która będąc w drugiej klasie gimnazjum uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii junior Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kosmicznej, jest także finalistką Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Jej największym marzeniem jest praca naukowca. Przez osiem lat była częścią tanecznego zespołu „Abrakadabra”. Jest także laureatką certyfikatu „Młodzi Nieprzeciętni”, przyznawanego, co roku zdolnej młodzieży przez Prezydenta Miasta Mielca. Jej największym marzeniem jest praca naukowca i jest na najlepszej drodze, aby je spełnić.


Laureaci ADAMED SmartUP


Galę, podczas której ogłoszono laureatów tegorocznej edycji ADAMED SmartUP, zorganizowano w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Uroczystość poprowadził Marcin Prokop, a wśród gości znaleźli się reprezentanci najlepszych polskich uczelni, przedstawiciele rządu, biznesu oraz edukacji. Nagrody wręczyli przedstawiciele Rady Naukowej ADAMED SmartUP.


Obok Jaromira Huni i Małgorzaty Róg, tegoroczni laureaci to finaliści wojewódzkich i ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Większość czynnie uczestniczy w pracy szkolnych kół naukowych, a część na własną rękę brało już udział w warsztatach i wykładach organizowanych przez wyższe uczelnie. Opis ich naukowych osiągnięć i zainteresowań dostępny jest na www.adamedsmartup.pl.


Trzecia szansa na stypendium marzeń!


Wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi zachęcamy do rejestracji w tegorocznej edycji ADAMED SmartUP, która ruszyła od początku września na stronie www.adamedsmartup.pl. Warto także zajrzeć na aktualizowany na bieżąco fanpage na Facebooku. Znajdują się tam najświeższe informacje odnośnie programu, ciekawe filmiki czy zdjęcia.akt_akt109321352

Zobacz również: