Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Huta szkła

Dodano: 27.01.20 15:17


akt11075087

Huta szkła O-I w Jarosławiu po raz drugi została gospodarzem europejskiego programu rozwojowego dla młodych inżynierów. W zakładzie zlokalizowanym w podkarpackim mieście – jednej z największych i najnowocześniejszych hut szkła na świecie – rozpocznie szkolenie 16 młodych adeptów z branży produkcji opakowań szklanych z siedmiu europejskich państw.

Uczestnicy programu przygotowywani są do obejmowania samodzielnych stanowisk w zakładach O-I Glass we Francji, Hiszpanii, Niderlandach, Niemczech, Polsce i we Włoszech. Program, w którym biorą udział, będzie trwał 18 miesięcy i rozpocznie się w Polsce. Będzie też uwzględniał szkolenia oraz pobyt w różnych europejskich hutach O-I.


- Osoby, obejmujące samodzielne bądź kierownicze funkcje w zakładach O-I powinny mieć głębokie zrozumienie naszego biznesu, oparte na praktycznym doświadczeniu zdobytym w różnych zakładach produkcyjnych O-I Glass. To, że po raz kolejny jesteśmy gospodarzem ważnego dla całej firmy programu szkoleniowego potwierdza, jak ważną rolę odgrywamy w globalnej organizacji i jak ważne są kompetencje oraz doświadczenie pracowników z Jarosławia - mówi Andrzej Cena, kierownik zakładu O-I w Jarosławiu. – Nasz zakład, dzięki modernizacji, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i tym samym jest to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja dla młodych inżynierów, którzy chcą się rozwijać – podkreśla Andrzej Cena.


Uczestnicy programu podzieleni na cztery grupy będą zdobywać wiedzę i doświadczenie uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez międzynarodową kadrę menadżerską O-I Glass. Zajęcia będą odbywać się kolejno w sześciu lokalizacjach, w hutach w Beziers (Francja), Holzminden (Niemcy), w Jarosławiu (Polska), Maastricht (Niderlandy), Asti (Włochy) i w Barcelonie (Hiszpania). W każdej z nich uczestnicy spędzą tydzień.


- Europejski program rozwoju dla młodych inżynierów jest odpowiedzią na lukę w zakresie szkolnictwa na europejskim rynku, na którym brakuje pracowników wyspecjalizowanych w produkcji opakowań szklanych. Jest to nasz autorski program, który pomaga nam przyciągać talenty, a także zaoferować im atrakcyjną, międzynarodową ścieżkę rozwoju – mówi Roberto Argenio, Menadżer Programu. - Jednocześnie warto podkreślić, że pracujemy jako jeden zespół, niezależnie od tego, gdzie znajduje się zakład. Dlatego bardzo dbamy, aby pracownicy O-I Glass mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Przede wszystkim jednak, aby mogli się rozwijać – dodaje Roberto Argenio.


Damian Lepiarz, polski uczestnik programu szkoleniowego, pracę w O-I w Jarosławiu rozpoczął w październiku 2019 r., tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Sunderland, w Wielkiej Brytanii. W zakładzie w Jarosławiu pracuje na stanowisku mechanika maszyn szklarskich. Przyznaje, że to właśnie międzynarodowy program szkoleniowy O-I zdecydował o wyborze pracodawcy.


- Po studiach planowałem rozpocząć pracę jako mechanik. Wiedziałem, co chcę robić, ale nie myślałem jeszcze o konkretnej firmie, a nawet branży. Przekonał mnie właśnie program szkoleniowy, którego elementem jest zbieranie doświadczenia na różnych europejskich rynkach i związane z tym wyjazdy zagraniczne oraz możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. To bardzo ważny aspekt z perspektywy młodych osób, planujących ścieżkę kariery – wyjaśnia Damian Lepiarz. - Kiedy dołączyłem do O-I przekonałem się też, jak ciekawym procesem jest produkcja szkła i jak ważne, także z ekologicznego punktu widzenia, jest szkło – dodaje.


***


Damian Lepiarz – Mechanik Maszyn w zakładzie O-I w Jarosławiu, polski uczestnik międzynarodowego programu szkoleniowego dla młodych inżynierów.


Pochodzę z Jarosławia, pracę w O-I w tym mieście rozpocząłem zaraz po studiach na uniwersytecie w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Wcześniej uczęszczałem do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika również w Jarosławiu. W O-I zajmuję się maszynami szklarskimi. Są to maszyny formujące opakowania szklane na tzw. gorącym końcu. Ważne jest dla mnie to, że w ramach programu szkoleniowego mogę poznać kompleksowo cały proces produkcji opakowań szklanych. Do wyboru pracodawcy skłonił mnie międzynarodowy program szkoleniowy dla młodych inżynierów O-I Glass. Firma inwestuje w rozwój swoich pracowników, dając im możliwość zbierania doświadczeń w zakładach produkcyjnych w różnych krajach. Dla mnie możliwość podróżowania i poznawania nowych ludzi jest bardzo ważna. Uznałem więc, że jeśli będę mógł to łączyć z pracą w firmie zlokalizowanej w moim rodzinnym mieście, to jest to prawdziwa szansa i wyjątkowa szansa na rozwój. Kiedy trafiłem do firmy zrozumiałem też, jak fascynującym zagadnieniem jest hutnictwo szkła i jak pozytywny wpływ na środowisko naturalne w ujęciu globalnym ma stosowanie opakowań szklanych.


Informacje o firmie O-I Glass


W O-I Glass, Inc. (NYSE: OI) naszą pasją jest szkło i możemy z dumą stwierdzić, że produkujemy więcej opakowań szklanych niż jakikolwiek inny producent na świecie. Szkło jest dla nas fascynujące, ponieważ jest piękne, czyste i można je w całości poddawać recyklingowi. Jesteśmy preferowanym partnerem dla wielu znanych producentów żywności i napojów. Współpracując z naszymi klientami, dzielimy się pasją i specjalistyczną wiedzą, produkujemy wyjątkowe opakowania i pomagamy im budować znane na całym świecie marki. Globalna siedziba O-I znajduje się w Perrysburgu w amerykańskim stanie Ohio. O-I ma wyjątkowy zasięg globalny, w 77 zakładach zlokalizowanych w 23 krajach firma zatrudnia ponad 26 500 osób. W 2018 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 6,9 mld USD. Więcej informacji można znaleźć na stronie o-i.com.


O-I w Polsce


O-I obecny jest w Polsce od 1993 roku. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne o wieloletniej tradycji – jedną z największych na świecie hut opakowań szklanych w Jarosławiu oraz hutę w Poznaniu. W Jarosławiu zlokalizowano również jedno z dwóch na świecie Centrów Serwisowych Maszyn. W 2014 roku utworzono w Poznaniu Business Service Center, które zarządza najważniejszymi operacjami O-I w Europie, w obszarze płatności i rozliczeń, zarządzania danymi oraz raportowania. W Polsce O-I zatrudnia ponad 1000 osób, a w ciągu ostatnich lat firma zainwestowała w naszym kraju około 100 mln euro. Obecnie zajmuje dominującą pozycję na rynku opakowań szklanych dla producentów żywności dla dzieci, wyrobów alkoholowych, piwa oraz napojów bezalkoholowych.akt_akt110750872

Zobacz również: