Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

Dodano: 27.06.18 10:21


akt15511476

27. FESTIWAL WIECZORY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W KATEDRZE I KOŚCIOŁACH RZESZOWA


1 lipca – 19 sierpnia 2018


akt_akt155114762

Od 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 19 sierpnia. 8 festiwalowych koncertów odbędzie się w Rzeszowie: w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. W tym roku kalendarz koncertów nie uwzględnia niestety przepięknej rzeszowskiej bazyliki ojców Bernardynów, co spowodowane jest remontem wnętrza świątyni. Za rok z pewnością powrócimy do tego miejsca. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i oczywiście z Polski. Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć 2 cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi”.


Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy. Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.


Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Będzie sporo muzyki polskiej, chociażby chóralnej podczas koncertu inauguracyjnego w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 8 lipca. Nie zapominamy bowiem o przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.


Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce, w tym naszego festiwalu. Coraz szerszy z roku na rok zasięg terytorialny i programowy festiwalu oraz zmieniające się dynamicznie wymogi administracyjne i formalne dla tego typu wydarzeń, zwłaszcza pozyskiwanie i rozliczanie funduszy umożliwiających ich realizację, zmusiły do wypracowania nowej formuły organizacyjnej tego wydarzenia, wpisanego już na trwałe na mapę kulturalną Rzeszowa i całego Podkarpacia. Partnerem Fundacji pozostaje w realizacji tego dzieła Parafia Katedralna w Rzeszowie oraz pozostałe ośrodki, w których odbywają się koncerty, na czele z rzeszowską katedrą. Festiwal zostanie zrealizowany dzięki finansowaniu przez Gminę Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie. Sponsorem naszego festiwalu pozostaje niezmiennie od kilku lat rzeszowska firma Watkem. Strategicznym Mecenasem Fundacji ARS PRO ARTE, organizującej festiwal, jest natomiast firma Olimp-Labs. Zachodzi więc konstruktywna dla kultury symbioza mecenatu samorządu terytorialnego z podmiotami prywatnymi. Kultura zwana wyższą, do tego dostępna dla wszystkich zainteresowanych w postaci bezpłatnego jej odbioru, wymaga pomocy ze strony budżetu państwa. Szczęśliwie także pozostają do tego jeszcze nieliczni prywatni mecenasi, wrażliwi na potrzeby duchowego i kulturowego rozwoju społeczności, w której prowadzą swoją gospodarczą działalność.


Wstęp na festiwalowe wydarzenia pozostaje wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki najwyższej próby twórczej i wykonawczej do udziału w koncertach. Piękne dźwięki organów, innych instrumentów: skrzypiec, marimby, wibrafonu, waltorni, fletu, puzonów i ludzkiego głosu – zarówno w brzmieniu solowym, jak też chóralnym – w połączeniu ze wspaniałą architekturą i wystrojem świątyń, tworzą niepowtarzalną przestrzeń sztuki i sacrum. Percepcja i kontemplowanie owych wartości przysparzają nam wszystkim dobra, radości, harmonii i piękna, wartości tak potrzebnych współczesnemu światu.


dr hab. Marek Stefański


Dyrektor FestiwaluKALENDARZ KONCERTÓW


nd 08 lipca / 20:00 / Katedra


Józef Serafin organy


Krakowski Akademicki Chór Organum


Bogusław Grzybek dyrygent


nd 15 lipca / 19:30 / Kościół św. Krzyża


Marek Stefański organy


Piotr Kusiewicz tenor


nd 22 lipca / 19:30 / Kościół św. Krzyża


Łukasz Mateja organy


Katarzyna Mateja skrzypce


nd 29 lipca / 20:00 / Katedra


Dariusz Bąkowski–Kois organy


Tomasz Sobaniec instrumenty perkusyjne


nd 05 sierpnia / 20:00 / Katedra


Bernhard Leonardy (Niemcy) organy


Jacek Muzyk (USA) waltornia


nd 12 sierpnia / 20:00 / Katedra


Ekaterina Daniłowa (Rosja) organy


śr 15 sierpnia / 18:00 / Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu


Mariusz Ryś organy


Jacek Ścibor tenor


nd 19 sierpnia / 20:00 / Katedra


Maurizio Corazza (Włochy) organy


Bielski Kwartet Puzonowy


Tomasz Stolarczyk – puzon tenorowy


Karol Gajda – puzon tenorowy


Bartłomiej Witek – puzon tenorowy


Zdzisław Stolarczyk – puzon basowyMUZYKA ORGANOWA W JAROSŁAWSKIM OPACTWIE


sb 14 lipca / 18:00


Marek Stefański organy


Piotr Kusiewicz tenor


sb 21 lipca / 18:00


Gabriela Klauza organy


Wiesław Siewierski baryton


sb 04 sierpnia / 18:00


Marcin Armański organy


Edyta Fil flet


sb 11 sierpnia / 18:00


Ekaterina Daniłowa (Rosja) organyKONCERTY ORGANOWE W BAZYLICE JEZUITÓW W STAREJ WSI


nd 01 lipca / 18.00


Marek Stefański organy


Wiktoria Bisztyga sopran


nd 12 sierpnia / 18.00


Andrzej Chorosiński organy

Zobacz również: