Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Jak #siężyje w Rzeszowie?

Dodano: 31.05.17 13:03


akt22656079

Stolica Podkarpacia znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia dużych miast w ogólnopolskim rankingu czystości. Rzeszów po raz kolejny ma czym się pochwalić. Jak prezentuje kolejna odsłona ogólnopolskiego raportu #siężyje, który powstał na bazie 140 tysięcy ankiet, żadne miasto nie dorównuje mu czystością.
Czyste miasto to nie tylko schludne i zadbane ulice, chodniki i parki, ale też wolne od reklam czy wulgaryzmów ściany budynków, a także czyste powietrze. W takim miejscu żyje się lepiej i bardziej komfortowo, a także zdrowiej. Gdy nasza okolica jest schludna, chce nam się w niej przebywać i jest to też powód do dumy – nie wstydzimy się tego, jak mieszkamy.


Lokalny patriotyzm zawsze był mocną stroną Rzeszowa. Rzeszowianie kochają swoje miasto za bycie czystym i przyjaznym miejscem do życia, którego wygląd może być powodem do chluby. Jak pokazał najnowszy ogólnopolski raport #siężyje, w Polsce nie ma drugiego równie zadbanego miasta. Z wynikiem równym 6,04 punktów zajęło ono zaszczytne pierwsze miejsce wśród miast od 50 do 300 tys. mieszkańców, zostawiając rywali daleko w tyle.


- Czystość i porządek odczuwalnie wpływają nie tylko na nasz komfort życia, ale też bezpieczeństwo. Zapytaliśmy więc Polaków o zdanie - zarówno mieszkańców dużych miast, miasteczek, jak i wsi. Ich odpowiedzi złożyły się na barwny obraz - mówi Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom, który zrealizował badanie we współpracy z OLX i PBS. - Jak się okazuje, ostatnie lata to zdecydowany zwrot w kierunku proekologicznych postaw, dzięki czemu zauważalna jest znaczna poprawa czystości polskich miast - dodaje.


Mokre odpady w służbie zieleni


W Rzeszowie na czystości się nie oszczędza - do tej pory rokrocznie z budżetu miasta na dbanie o czystość przeznaczano 60 mln złotych. W ubiegłym roku kwota ta została jeszcze zwiększona o milion. Podstawą dbania o piękny wygląd Rzeszowa jest sprawne działanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Stawia się na skuteczność, jak i wygodę mieszkańców. Odpady segregowane są na tzw. "suche" oraz "mokre". W mieście nic się nie marnuje - część mokra przetwarzana jest na kompost, który wykorzystywany jest później do użyźniania zieleni miejskiej. Dbanie o nią również należy do zadań MPGK, które pozostaje w ścisłej współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Efekty można z przyjemnością obserwować na co dzień, gdyż rzeszowska zieleń cieszy oczy zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy wypowiadają się o wyglądzie miasta z dużym uznaniem.


Okazuje się, że MPGK ma przed sobą także nie lada wyzwanie, jakim jest zamiatanie ponad 300 km ulic i 600 tys. metrów kwadratowych chodników. Jednak jak pokazał raport #siężyje, spółka wywiązuje się z obowiązków na medal.


Władze Rzeszowa nie są specjalnie zaskoczeni tak dobrym wynikiem swojego miasta.


- „Za czystość odpowiada spółka miejska MPGK. O tym, że wywiązuje się bardzo dobrze ze swoich zadań świadczy fakt, że od kilku lat Rzeszów jest uznawany za najczystsze miasto w Polsce. Państwa raport również zdaje się to potwierdzać. Na czystość miasta wpływa jednak przede wszystkim postawa mieszkańców. Nie prowadzimy kontroli służb sprzątających. Tam pracują ludzie, którzy dokładnie wiedzą, co mają robić. Ewentualne niedociągnięcia mieszkańcy zgłaszają na spotkaniach z prezydentem. Takich spotkań jest nawet ok. 30-40 rocznie” - opowiada Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.


Dzielnica Paderewskiego na szczycie


Badanie #siężyje to pierwsza przeprowadzona na tak szeroką skalę akcja, która oddaje obraz życia nie tylko w miastach, ale także w poszczególnych dzielnicach. Badanie przeprowadzono jeszcze zanim miasto wzbogaciło się o Bziankę. Najlepiej jednak wypadła dzielnica Paderewskiego z imponującym wynikiem 6,38/7.


Wśród dziesięciu najlepiej ocenionych osiedli Rzeszowa, według raportu #siężyje, czysta okolica znalazły się:


1 miejsce - os. Paderewskiego – 6,38 p.,


2 miejsce - os. Piastów – 6,33 p.,


3 miejsce – os. Kotuli – 6,29 p.,


4 miejsce – os. Pobitno – 6,23 p.,


5 miejsce – os. Zalesie – 6,19 p.,


6 miejsce – os. Nowe Miasto – 6,15 p.,


7 miejsce – os. Pułaskiego – 6,14 p.,


8 miejsce – os. 1000-lecia – 6,13 p.,


9 miejsce – os. Krakowska Płd. – 6,12 p.,


10 miejsce – os. Mieszka I – 6,10 p.


Zobacz również: