Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo na stoku

Dodano: 04.01.17 14:33


akt25957058

Trwająca od kilku tygodni śnieżna zima spowodowała, że przemyski stok narciarski zapełnił się chętnymi na aktywny i przyjemny wypoczynek. Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom nartostrady. Policjanci z tutejszej komendy, dbając o spokojną zabawę na stoku, patrolują trasy zjazdu oraz ich okolice.

Przemyscy policjanci od rozpoczęcia sezonu zimowego pełnią służbę na lokalnym stoku. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą to policjanci „ narciarze” będą ją pełnić przez cały okres trwania zimy. Stróży prawa możemy spotkać na trasach zjazdowych przemyskiego stoku w godz. 12-20 lub 14-22.


Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego zwracają szczególną uwagę na najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Pilnują, aby dzieci i młodzież nie wychodziła na trasę bez kasku ochronnego. Kontrolują także narciarzy wobec, których istnieje podejrzenie, że mogą być w stanie nietrzeźwości.


Wczoraj funkcjonariusze patolujący trasę zjazdową na stoku interweniowali wobec dwóch osób, które nie dostosowały się do zasad bezpieczeństwa. 11-letnia dziewczynka i 56-letni mężczyzna, mieszkańcy powiatu przemyskiego nie zachowali należytej ostrożności w trakcie zjazdu, w wyniku czego doszło do zderzenia. Żadna z osób nie potrzebowała pomocy medycznej, nie stwierdzono również żadnych uszkodzeń w elementach wyposażenia narciarzy.


Policja radzi, jak być bezpiecznym na stoku:1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.


2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.


3. Ustąp pierwszeństwa osobom znajdującym się przed Tobą.


4. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.


5. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.


6. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy.


7. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.


8. Bezwzględnie przestrzegaj znaków i sygnalizacji na trasie. Dobierz trasę do swoich umiejętności: zielona – łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna.


9. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod wybrany numer alarmowy: Policja: 997, Pogotowie Ratunkowe: 999, Europejski numer alarmowy: 112


10. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.


Pamiętaj też o odpowiednio dobranym sprzęcie, ubiorze i przede wszystkim kasku narciarskim.


Przypominamy, że zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Ponadto, osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnim do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlegają karze grzywny.


mf


źródło:KWP


akt_akt259570584

Zobacz również: