Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Brexit i polityka monetarna - posiedzenie Komitetu Regionów w Brukseli.

Dodano: 04.12.17 13:36


akt28880928

Listopadowe posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów w głównej mierze dotyczyło kwestii Brexitu oraz zwiększaniu konkurencyjności regionów państw wspólnoty. W zebraniu brał udział marszałek Władysław Ortyl.

Poza Brexitem i konkurencyjnością, deputowani poruszali sprawy wspólnej polityki monetarnej, inwestycji w nowoczesne technologie, także w ujęciu rozwoju sektora publicznego. Rozmawiano również na temat “unijnego obywatelstwa”.


Polem najgorętszej dyskusji była jednak kwestia polityki monetarnej. Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Komitetu Regionów przekonywał:Historia unii ekonomicznej i monetarnej nie może być historią skromności. Musi stać się czynnikiem pobudzenia konwergencji, musi redukować różnice w strefie Euro - przekonywał.Miejsce po drugiej stronie barykady zajął Rob Jonkman, stojący na czele grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wezwał do wzmocnienia pozycji obywateli wspólnoty oraz do fiskalnej decentralizacji, ostrzegając, że kolejne podatki wzmogą eurosceptycyzm.


Nie szukajmy nowych podatków, nie budujmy nowych struktur. Naszą rolą powinno być upraszczanie i decentralizacja - mówił Rob Jonkman.Podczas plenum nie zabrakło dyskusji nad rozwojem obszarów wiejskich m.in. poprzez implementację “inteligentnych wsi”. Część spotkania została poświęcona konieczności wprowadzania strategii w ujęciu makro-regionalnym i regionalnym.Powstanie regionalnych strategii jest szansą dla biedniejszych regionów Unii, przekonywał Władysław Ortyl. Marszałek zasiada w Komitecie Regionów z ramienia grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Strategie regionalne mogą pomóc stymulować zrównoważony rozwój i powinny być tworzone. Nasza grupa popiera powstanie tak niezwykle potrzebnych dokumentów - przekonywał w Brukseli Władysław Ortyl.Treść przedstawionych i przyjętych opinii jest dostępna na stronie KR:


http://cor.europa.eu/pl/news/Pages/november-corplenary.aspx


Michał Mielniczuk


biuro prasowe UMWP


fot. © European Union / Patrick Mascart


akt_akt288809283

Zobacz również: