Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Parkuj prawidłowo

Dodano: 14.08.19 10:08


akt35727909

Parkuj prawidłowo. Trwa akcja edukacyjna w Rzeszowie

Aktywiści z ruchu społecznego „Święte Krowy Rzeszowskie” chcą edukować łamiących przepisy kierowców. Do społecznych patroli ze Strażą Miejską zapraszają tzw. „Mistrzów Parkowania”. Chcą pokazać kierowcom, gdzie najczęściej popełniają wykroczenia podczas parkowania.


Rzeszów rozwija się dynamicznie, przybywa mieszkańców i samochodów. Codziennie jesteśmy świadkami nieprawidłowego parkowania samochodów przez kierowców. – W centrum brakuje miejsc parkingowych, nawet w strefie płatnego parkowania. Obserwujemy zjawisko tzw. „kreatywnego parkowania”, a ulice i chodniki są wręcz zastawione samochodami – mówi Waldemar Ruszel jeden z pomysłodawców akcji.


Parkując, kierowcy często nieświadomie zastawiają drogi ewakuacyjne i dojazdowe. Blokowane są wjazdy na podwórka i do kamienic. W godzinach szczytu zastawiają chodniki w pobliżu bazarów, galerii handlowych, targowisk, dworców i instytucji publicznych. Kierowcy parkują także w sąsiedztwie skrzyżowań i przejść dla pieszych, często nie zachowują odpowiedniej odległości. – Jest to problem dla osób chorych i niepełnosprawnych. Auta stawiane są na kopertach dla inwalidów, kierowcy wjeżdżają na chodnik, blokując przejścia dla pieszych, dostawiają także pojazdy do budynku. To utrudnia funkcjonowanie osób, które na co dzień poruszają się o kulach lub na wózkach inwalidzkich – podaje przykłady Edyta Rucka z Fundacji Potrafię Pomóc.


Straż Miejska codziennie otrzymuje telefony o nieprawidłowo zaparkowanych autach. – W takich sytuacjach interweniujemy szybko i skutecznie. Na miasto wysyłamy patrole piesze i mobilne, które weryfikują zastane sytuacje i podejmują dalsze działanie. Po stwierdzeniu wykroczenia, strażnicy mają prawo do wystawienia mandatu, założenia blokady na koła lub wezwania lawety. Interwencje naszych strażników powinny uczyć kierowców, że strefa płatnego parkowania jest tańsza niż mandat – mówi Marek Kruk, zastępca kierownika Straży Miejskiej w Rzeszowie.


Partnerem akcji jest Kancelaria Prawna Tywoniuk & Lewandowski z grupy kapitałowej Optimum Consulting Group. Fachowcy interpretują prawo i przepisy ruchu drogowego. – W przypadku złamania przepisów kierowca ponosi konsekwencje. Za nieprawidłowe parkowanie w pobliżu skrzyżowań i niezachowanie warunków postoju taryfikator przewiduje 2 pkt karne i mandat w przedziale 100-300 zł. Odholowanie auta to 440 zł. Dodatkowo opłata za dobę parkowania na miejskim parkingu wynosi 30 zł – wylicza Mariusz Tywoniuk, prawnik z Kancelarii Prawnej Tywoniuk & Lewandowski.


Przykłady łamania przepisów obrazują fotografie na profilu Święte Krowy Rzeszowskie na Facebooku. – Zależy nam, by kierowcy respektowali przepisy. Publikujemy zdjęcia, które obrazują nieprawidłowe zachowanie. Tak robić nie wolno. Chcemy uczyć właściwych postaw. Razem ze Strażą Miejską chcemy organizować patrole społeczne, do których zapraszamy kierowców, by zobaczyli gdzie najczęściej popełniają wykroczenia podczas parkowania. Myślę, że wspólna akcja przyniesie oczekiwany skutek – zapewnia Waldemar Ruszel.


Rafał Białorucki


Foto: Waldemar Ruszel obserwuje codziennie przykłady nieprawidłowego parkowania samochodów przez kierowców w Rzeszowie.


Zobacz również: