Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Czy istnieją studia „bez przyszłości”?

Dodano: 31.08.20 20:37


akt5754117

Czy istnieje kierunek studiów, po którym nie mamy szans na znalezienie pracy? Czym należy się kierować podczas wyboru kierunku studiów?

Młodzież kończąca szkołę średnią, bardzo często jest skazana na wysłuchiwanie rad dotyczących wyboru studiów. Bliższa i dalsza rodzina zazwyczaj ma dla nas szereg wskazówek odnośnie kierunku, na który powinniśmy się zdecydować. W takich rozmowach prawdopodobnie często padają słowa „studia bez przyszłości”, czy naprawdę istnieje kierunek, po którym nie znajdziemy stabilnej i dochodowej pracy?


Lepsze i gorsze kierunki studiów, czy warto słuchać opinii innych?


Podczas wybierania kierunku studiów, zdecydowanie gorzej mają humaniści. Studentom polonistyki, przykleja się łatki przyszłych bezrobotnych i osób, które idą na łatwiznę. Co w takiej sytuacji mają robić uczniowie wiążący swoją przyszłość wyłącznie z karierą nauczyciela, dziennikarza lub redaktora? Czy humaniści powinni zrezygnować ze swoich marzeń i za wszelką cenę próbować się odnaleźć na kierunku, który teoretycznie wszystkim zapewni dobrą pracę? Według wielu krzywdzących opinii, uczniowie nieradzący sobie z przedmiotami ścisłymi są na straconej pozycji, a studia humanistyczne są tylko po to, by zyskać dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia. Najwyższa pora rozprawić się ze stereotypami na temat studiów. Nie każdy absolwent prawa będzie pracował w sądownictwie, nie każdego polonistę czeka bezrobocie, poglądy te już dawno powinny odejść do lamusa. Każdy kierunek studiów jest przyszłościowy, jeśli jest zgodny z naszymi zainteresowaniami.


Nie ma studiów bez przyszłości, wszystko zależy od naszej postawy


Pojęcie „studia bez przyszłości” powinno już dawno zniknąć z obiegu. Żadne studia nie są nam w stanie zagwarantować stabilnej posady, żadne nie skazują nas też na bezrobocie. Rezultat studiowania zależy tylko i wyłącznie od naszej postawy, zaangażowania oraz zapału do nauki i samorozwoju. Studiując wymarzony kierunek i przykładając się do niego, możemy być niemal pewni sukcesu. Bardziej narażeni na porażkę jesteśmy z kolei wtedy, gdy wybieramy dany kierunek studiów z przymusu, sugerując się opiniami innych, nie swoimi predyspozycjami. Oferty pracy są dziś na tyle zróżnicowane, że każdy może znaleźć zatrudnienie odpowiadające jego ambicjom.


Zobacz również: