Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Rolnicy z Podkarpacia świętowali w Polańczyku

Dodano: 29.08.16 14:21


akt61826578

„Do Matki Miłosierdzia” pod takim hasłem podkarpaccy rolnicy świętowali, dziękując za tegoroczne plony w czasie XVI Dożynek Województwa Podkarpackiego i XXXIII Dożynek Archidiecezji Przemyskiej.

Dziękuję za Państwa trud i jego owoce, za szacunek i miłość do ziemi ojców. Dziękuję za pielęgnowanie tradycji i podtrzymywanie zwyczajów, które są naszym dziedzictwem i kształtują narodową tożsamość – mówił do rolników podczas dożynek marszałek Władysław Ortyl.


Tegoroczne dożynki wojewódzkie świętowano w Polańczyku. Mszę świętą w intencji rolników i ich pracy odprawił metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal.


rzps2Wśród oficjalnych gości znaleźli się sekretarz stanu, szef gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski oraz parlamentarzyści z terenu Podkarpacia. Podkarpackich rolników, którzy przybyli na święto plonów reprezentowali starostowie dożynek: Krystyna Mucha sołtys wsi Myczkowce oraz Stanisław Pasławski sołtys Bukowca, który jako pierwszy w Bieszczadach stał się przez laty właścicielem kombajnu. Uczestnicy dożynek nie tylko dziękowali Bogu za obfite plony, ale także prezentowali wykonane własnoręcznie z tegorocznych zbóż, owoców i kwiatów wieńce. Wszyscy uczestnicy święta plonów mogli także pooglądać występy zespołów ludowych i przekonać się – podczas inscenizacji - jak wyglądały życie i praca mieszkańców wsi przed wiekiem oraz jakie rytuały i obyczaje towarzyszyły życiu ówczesnych rolników. Wieczorem dla uczestników dożynek zaśpiewała Halina Frąckowiak.


Aleksandra Gorzelak – Nieduży


Biuro prasowe UMWP


Foto Aneta Flis


Kancelaria Zarządu


Zobacz również: