Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

5 formalności, o których musisz wiedzieć przy pierwszej pracy

Dodano: 12.08.20 11:52


akt69606135

Zwykle pierwsza praca jest dla nas wielką niewiadomą. Nie wiemy, jakie są nasze obowiązki, co musi zrobić pracodawca, a co tylko powinien. Nie wiemy też, jakie prawa nam przysługują. Jest kilka kwestii, które już od początku pozwolą nam stwierdzić, czy dobrze trafiliśmy z wyborem posady.

1. Badania lekarskie


Przed przystąpieniem do pracy pracownik musi odbyć profilaktyczne badania lekarskie, które wykonuje lekarz medycyny pracy. Służą one określeniu, czy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do tego, abyśmy mogli pracować na określonym stanowisku. Jeśli znajdziemy pracę na Pracuj.pl, pamiętajmy, że to pracodawca musi pokryć koszt tych badań. Nawet gdy zapłacimy za nie z własnych pieniędzy, po prostu zostaną nam one zwrócone.


2. Podpisanie umowy


To także nastąpi, zanim zaczniemy wykonywać ustalone wcześniej zajęcie. Musimy przeczytać dokument ze zrozumieniem, zwracając uwagę na to, czy zostały w nim wyszczególnione najistotniejsze elementy tj. miejsce, czas i rodzaj umowy. Nie mniej ważne są warunki, na jakich ma być wykonywana praca, czyli termin rozpoczęcia, wymiar czasu pracy i jej rodzaj. Z punktu widzenia pracownika najważniejsza jest informacja o wysokości wynagrodzenia wraz z wyszczególnieniem wszystkich jego składników.


3. Szkolenie BHP


Jeśli niecierpliwimy się, aby już przystąpić do zajęć, pamiętajmy, że mamy na to czas. Musimy bowiem odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to instruktaż ogólny, instruktaż stanowiskowy oraz określenie ryzyka, które występują na danym stanowisku. Potwierdzamy pisemnie, że szkolenie się odbyło.


4. Pierwszy urlop


Pracownikowi przysługują dni wolne, które przeznaczone są na wypoczynek. W pierwszym roku zatrudnienia, po każdym przepracowanym miesiącu należą się nam dwa dni urlopu płatnego. W kolejnych latach pracownik ma prawo do pełnego wymiaru urlopu, które nabywa się wraz z pierwszym kalendarzowym dniem w roku. Jego wymiar zależy od stażu pracy. Jeśli jest krótszy niż 10 lat, to należy nam się 20 dni, a przy dłuższym stażu 26 dni urlopu. Co do zasady, raz w roku nasza przerwa powinna trwać 14 nieprzerwanych dni, przy czym liczą się tylko dni robocze.


5. Zwolnienie lekarskie


W pierwszym miesiącu pracy nie możemy sobie pozwolić na chorobę. Raz, że nie jest to najlepiej widziane i być może zaraz będziemy musieli znów przeglądać oferty pracy, a dwa za to pierwsze zwolnienie nie otrzymamy wynagrodzenia. Prawo do niego uzyskujemy bowiem dopiero po upływie 30 - dniowego okresu wyczekiwania.


Zobacz również: