Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

VI. Narodowe Czytanie – Stanisław Wyspiański „Wesele”.

Dodano: 14.08.17 12:47


akt74339738

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zapraszają mieszkańców Rzeszowa do wspólnego czytania dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w ramach VI. Narodowego Czytania 2017 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie odbędzie się 2 września 2017 r. od godz. 16.00 do 21.00 obok Fontanny Multimedialnej przy Alei Lubomirskich w Rzeszowie.

VI. Narodowe Czytanie rozpoczną tańce krośnieńskie (16.00-16.10) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lesiaki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji


w Raniżowie. Następnie pieśni weselne (16.10-16.30) zaprezentuje Zespół Śpiewaczy Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury Filia Country. Kolejnym punktem programu będą tańce lasowiackie (16.30-16.45) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lesiaki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji


w Raniżowie oraz głośne czytanie dialogu Panny Młodej i Pana Młodego, przez członków zespołu. Następnie, w ramach „Klubu Czytelnika-Przestrzeni Głośnego Czytania” odbędzie się czytanie wybranych fragmentów Wesela (16.45-20.00) przez Mieszkańców Rzeszowa


i Podkarpacia oraz przez zaproszonych Gości, a także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP (16.45-19.00). Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w „Strefie zabaw” (16.45-19.00). Odbędą się: animacje, gry, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy, zabawy z wykorzystaniem chusty KLANZY. Podczas warsztatów rękodzieła „Weselne wianki” (16.45-18.30) dzieci i dorośli będą mieli szansę stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów. W tym samym czasie odbędzie się też rodzinne quizowanie literackie (16.45-18.00).


Narodowe czytanie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej, który rozpocznie się o godz. 20.00.


Tegoroczną lekturę wybrano w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji. W głosowaniu, oprócz „Wesela”, wzięły udział: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.


W Rzeszowie VI. Narodowe Czytanie organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie i Urząd Miasta Rzeszowa


Koordynatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie


Partnerzy: Teatr im. W. Siemaszkowej, Teatr Maska, Estrada Rzeszowska


Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, GC „Nowiny”, nowiny 24.pl


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.


Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.


Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.


Zobacz również: