Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Podkarpackie bliżej morzaDodano: 14.11.19 18:04


akt7754537

Blisko 50 szkół z województwa podkarpackiego, w tym m.in. z: Tarnobrzega, Mielca, Sanoka, Kolbuszowej, Dynowa oraz Rzeszowa, bierze udział w projekcie edukacyjnym, przybliżającym możliwości rozwoju kariery w szeroko rozumianej gospodarce morskiej. Uczniowie wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach multimedialnych, a także będą mogli wziąć udział w konkursie na film, grę planszową lub opowieść fotograficzną. Prace konkursowe można składać do końca listopada na stronie www.konkurs.gospodarka-morska.pl . Te najlepsze wybiorą między innymi internauci!

Jak wskazują coroczne badania Akademii Morskiej w Szczecinie ("Losy zawodowe absolwentów"*), blisko połowa (47%) absolwentów tej uczelni z Wydziału Nawigacyjnego i Mechanicznego, trzy lata po obronie, otrzymuje wynagrodzenie powyżej 7000 zł. Z kolei pensja 40% absolwentów Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego mieści się w przedziale 2000 - 3500 zł. Co więcej, stałą pracę ma 95% absolwentów Wydziału Mechanicznego, 92,8% absolwentów Wydziału Nawigacyjnego i 89,3% Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Tylko 1% byłych studentów Akademii pracuje bez umowy - pozostała część pracuje na umowie o pracę (47%), na kontraktach lub projektach (32%) i umowach cywilno-prawnych (18%).“O tym, że bliskość do morza daje bardzo dużo możliwości rozwoju, wiedzą zazwyczaj ci, dla których jest ono chlebem powszednim - mieszkają nad nim, widzą go z okna domu czy uczelni. - mówi Kapitan Żeglugi Wielkiej, Ireneusz Lewandowski, który wspiera realizację projektu edukacyjnego “Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski” - “Prawie w każdej nadmorskiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba, której praca zawodowa związana jest albo z sezonem turystycznym, albo ze stocznią, portem czy statkami. Ale im dalej od morza, tym świadomość tego, jak bardzo sektory gospodarki morskiej są dziś dynamiczne i potrzebują fachowców, jest naturalnie mniejsza. Chcemy to zmienić, pokazując i nauczycielom, i młodzieży, morze możliwości ich rozwoju”.Projekt edukacyjny "Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski", powstał po to, by zwiększyć świadomość uczniów na temat warunków, kierunków zatrudnienia i perspektyw rozwoju zawodów związanych z gospodarką morską. Bierze w nim udział 15 000 uczniów i 100 nauczycieli z 300 szkół, z wybranych sześciu województw oddalonych od Morza Bałtyckiego. Zadaniem nauczycieli jest przeprowadzenie 4 lekcji multimedialnych oraz zachęcenie uczniów do udziału w konkursie "Morze Perspektyw". Nauczyciele prowadzący projekt w danej szkole, zostali zaopatrzeni w specjalny pakiet metodyczny, w którego skład wchodzą: książeczki dla uczniów (w zakresie czterech głównych działów: Przemysł stoczniowy, Porty, Rybołówstwo i Żegluga Śródlądowa), książki dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, gotowymi prezentacjami, dostępem do filmów edukacyjnych oraz testów wiedzy. Przygotowane lekcje multimedialne mogą być wykorzystane podczas zajęć takich jak: podstawy przedsiębiorczości, WOS czy godzinach wychowawczych, w formie wybranej przez nauczyciela.Działania w szkołach poprzedziły konferencje organizowane w każdym województwie, z udziałem przedstawicieli kuratoriów, ekspertów z dziedziny gospodarki morskiej, oraz metodyków i autorów materiałów dydaktycznych.Organizatorem projektu jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.Więcej informacji o:


Projekcie - http://www.gospodarka-morska.pl/#!/main Konkursie - www.konkurs.gospodarka-morska.pl Materiałach edukacyjnych - http://www.gospodarka-morska.pl/lekcjeSzkoły z województwa podkarpackiego, które biorą udział w projekcie:IV LO w Przemyślu


Technikum nr 5 w Rzeszowie


Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie


Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu


Technikum nr 6 im. ks. F. Winnickiego w Przemyślu


Euro - Szkoła BIS Zespół Niepublicznych Szkół dla Dorosłych w Tarnobrzegu


I LO im. M. Kopernika W Jarosławiu


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu


Zespół Szkół Energetycznych im. gen.W Sikorskiego w Rzeszowie


Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy


Technikum w Kańczudze


Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w Jarosławiu


Technikum nr 2 w Rzeszowie


Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu


Technikum Elektryczne w Przeworsku


Technikum nr 1 w Łańcucie


Zespół Szkół Gospodarczych im. M. Spytka Ligęzy w Rzeszowie


Technikum nr 2 w Łańcucie


VI LO w Rzeszowie


Technikum nr 9 w Rzeszowie


Technikum nr 3 im. J. Inglota w Łańcucie


Technikum nr 10 w Rzeszowie


Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli


Technikum w Trzcianie


LO w Trzcianie


Technikum w Dynowie


Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie


Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. J. Bałdy w Chmielniku


Technikum nr 2 w Ropczycach


Technikum w Zespole Szkół w Czudcu


Branżowa Szkoła I Stopnia w Czudcu


Technikum im. rtm. W. Pileckiego w Iwoniczu Zdroju


Technikum nr 1 w Ropczycach


Technikum nr 1 w Jaśle


Zespół Szkół w Oleszycach


Technikum im. dra J.Aleksiewicza w Iwoniczu Zdroju


Technikum Handlowe w Ustrzykach Dolnych


Technikum nr 4 w Mielcu


Technikum nr w Sanoku


Technikum nr 5 w Sanoku


Szkoła Branżowa I Stopnia w Kolbuszowej


Technikum w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej


Szkoła Podstawowa w Błażowej


Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. S. Konarskiego w Jarosławiu


Publiczna Szkoła dla Dorosłych w Tarnobrzegu


Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.


Zobacz również: