Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Samorządy wspólnie z marszałkiem na rzecz nowej obwodnicy Mielca

Dodano: 05.12.16 13:43


akt90690229

Sześć samorządów chce wspólnymi siłami zbudować nową obwodnicę Mielca, która odciąży centrum miasta, Stary Mielec i stanowić będzie nowe połączenie z autostradą A4 w kierunku Tarnowa.

Dziś w Mielcu w zabytkowej Sali Królewskiej szkoły muzycznej podpisano w tej sprawie list intencyjny. Wiodącą rolę odgrywa w tym przedsięwzięciu Samorząd Województwa Podkarpackiego. Głównym elementem nowej drogi będzie drugi most na Wisłoce. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił już przetarg na tę inwestycję. Zakłada on budowę drogi od węzła przy ulicy Sienkiewicza i Kosmonautów wraz z mostem do ronda w Rzędzianowicach w ciągu najbliższych trzech lat. W liście intencyjnym starostwo mieleckie deklaruje wsparcie finansowe dla województwa przy kolejnym etapie czyli przedłużeniu drogi od Rzędzianowic aż do Piątkowca. Realizacja tego projektu zależeć będzie od oszczędności przetargowych. Starostwo będzie także inwestorem przy budowie wielopoziomowego węzła przy ulicy Sienkiewicza. Tu z kolei wsparcie finansowe deklaruje miasto. Są duże szanse, aby na tę inwestycje pozyskać pokaźną pomoc ze skarbu państwa.


Cieszę się, że ten ważny dokument podpisywany jest w tym pięknym miejscu. Ta sala królewska wiele rzeczy ważnych widziała i to wydarzenie też do takich należy – mówił tuż przed podpisaniem dokumentu marszałek Władysław Ortyl.


Przetarg na most na Wisłoce już jest uruchomiony. Chcemy, aby ten szlak komunikacyjny na kierunek Tarnów, z jednoczesnym rozwiązaniem obciążeń komunikacyjnych miasta Mielca i gminy Mielec , gmin Czermin, Wadowice i innych ościennych został rozwiązany ostatecznie. Wszyscy czekaliśmy na ten moment, kiedy zostanie wykonana obwodnica, kiedy zostanie wykonany most w Połańcu, który w części rozładował te perturbacje, ale one w dalszym ciągu są. To komplikuje życie mieszkańcom, zagraża bezpieczeństwu, komplikuje życie przedsiębiorcom, którzy muszą w długich kolejkach, czasami godzinnych pokonywać tę barierę, jaką jest rzeka Wisłoka. Miasto nie może wisieć na jednym moście, o tym wiemy od dawna. A teraz nadarza się taka okazja, aby tę inwestycję uruchomić i rozwiązać ten problem i to rozwiązać go w sposób innowacyjny i profesjonalny – powiedział gospodarz województwa.


Robimy to dla mieszkańców całego powiatu, mieszkańców miasta, a w szczególności dla przedsiębiorców. Bardzo dziękuję panu staroście, panu prezydentowi i panom wójtom za tę dzisiejszą deklarację, bo jest to zarówno swoisty montaż decyzji na poziomie samorządów, jak też montaż finansowy – dodał marszałek Władysław Ortyl.


To jest historyczna chwila dla naszego powiatu, ale nie byłoby jej, gdyby nie pan marszałek. To pan marszałek wyszedł z inicjatywą, aby wspólnie razem zrobić coś dla naszego terenu. To na zaproszenie pana marszałka spotykaliśmy się, podejmując różne decyzje, jak temat rozwiązać. Jesteśmy otwarci na współpracę i przygotowani na nią - powiedział starosta mielecki Zbigniew Tymuła.


Nowa droga przebiegać będzie też przez gminy Mielec, Wadowice Górne i Czermin dlatego wójtowie również deklarują skromne wsparcie w miarę swoich możliwości.


Ten temat jest dla miasta strategiczny, przejazd przez Wisłokę jest niezwykle istotny, a to właśnie tam borykamy się z korkiem. Dla nas, dla miasta jest to istotne nie tylko ze względu na obwodnicę północną, ale na Specjalną Strefę Ekonomiczną, z której ruch jest teraz odprowadzany w kierunku centrum miasta lub już istniejącej części obwodnicy. Budowa mostu sprawi, że SSE będzie mogła wyprowadzać ruch w kierunku północnym, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń – zauważył prezydent Mielca Daniel Kozdęba.


Podpisując ten dokument realizujemy marzenie mieszkańców gminy Mielec – dodał Józef Piątek wójt gminy Mielec. - Dziękuję za tę dobrą wolę i możliwość współpracy. To nie tylko poprawa jakości przemieszczania się, ale i poprawa jakości życia.


Ta inwestycja rozwiąże nie tylko problemy komunikacyjne miasta i powiatu, ale da również impuls rozwojowy dla tego terenu, dla okolicznych gmin - zauważył wójt gminy Czermin Leon Getinger.


Cała gmina Wadowice znajduje się po drugiej stronie Wisłoki. Dla mieszkańców i przedsiębiorców niezwykle ważne jest, aby mogli się przemieszczać, nie czekając w korkach, docierać do miejsc pracy i do domów – dodał wójt gminy Wadowice Górne Jerzy Kos.


Łącząca się z węzłem droga wokół mieleckiego lotniska prowadzi do istniejącej już obwodnicy Mielca. W przyszłości wspomniany odcinek może zostać drogą wojewódzką. W ten sposób powstanie nowy ciąg drogi wojewódzkiej łączący istniejącą już obwodnicę z drogą na Tarnów. Warto dodać, że Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w ciągu drogi na Tarnów planuje również budowę 3 km odcinka obwodnicy Radomyśla Wielkiego.


omasz Leyko


Aleksandra Gorzelak -Nieduży


Foto Michał Mielniczuk


Biuro prasowe UMWP


Zobacz również: