Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Powstają przyłbice ochronne dla branży medycznej

Dodano: 27.03.20 14:44


akt97591227

To wspólne działanie firm, innowatorów i naukowców tworzących Regionalny Ekosystem Innowacji i Startupów. Grupa przystąpiła do szerokiej akcji związanej z produkcją przyłbic medycznych. Pierwsze wyroby, które powstały w pracowniach ProtoLabu w Podkarpackim Centrum Innowacji zostały przekazane placówkom medycznym.

– To reakcja na sygnały personelu medycznego z Podkarpacia. Obserwujemy, że podobne akcje związane z produkcją przyłbic dla placówek medycznych odbywają się w całej Polsce. Chcemy do działania włączyć także Podkarpacie – mówi Paweł Wasilewski, Dyrektor Klastra IT. Przyłbice są produktami jednorazowego użytku, a zapotrzebowanie na nie jest ogromne. – Swoje potrzeby zgłaszają lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczny. Regionalny Ekosystemu Innowacji i Startupów w PCI podjął działanie jako pomost między światem nauki, medycyny i biznesu – mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela, prezes Zarządu Klaster "Technologia w Medycynie TECHNOMED".


W produkcję przyłbic ochronnych zaangażowały się firmy, klastry, instytucje, naukowcy, startupy. – Organizacje te tworzą Regionalny Ekosystem Innowacji i Startupów. Jesteśmy facylitatorem tej akcji, szybko i sprawnie przekazujemy potrzebne informacje dotyczące produkcji przyłbic, łączymy ze sobą podmioty, znajdujemy możliwości wsparcia produkcji, koordynujemy wspólne działania – mówi Sławomir Olejnik, Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju PCI. W Podkarpackiem Centrum Innowacji trwa produkcja przyłbic ochronnych w oparciu o własne drukarki 3D. Do współpracy zgłaszają się osoby indywidualne i organizacje. W efekcie powstała swoista koalicja produkcyjna.


– Grupa posiada 32 drukarki 3D gotowe do druku. Możliwości są jednak ograniczone. Na bieżąco poszukiwane są firmy i osoby prywatne posiadające drukarki 3D, które chcą się włączyć w akcję drukowania osłon dla personelu medycznego – mówi Rafał Cencora z firmy Huge Tech. Przedstawiciele Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów podkreślają, że posiadają możliwości produkcyjne. Proszą o przekazanie potrzebnych komponentów: filamentów PET-G, folii typu PET czy gumek montażowych.


Osoby i firmy zainteresowane dołączeniem do akcji otrzymają niezbędną informację poprzez kontakt z Bartoszem Jadamem, Dyrektorem PCI ProtoLab (tel. 507 836 550, mail: b.jadam@pcinn.org) . – Jest realna szansa na wsparcie tej inicjatywy w postaci zbiórki środków. Dla wszystkich zainteresowanych uruchomiliśmy specjalną akcję pod adresem: https://zrzutka.pl/ygp2yz?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=chipin_creation&fbclid=IwAR2fZhsVCp9OSZF9Wwqe9D5N5zABK4S9vbz76zeyCJabCkxUSqyvdH2eKJw – mówi Rafał Cencora z firmy Huge Tech.


Rafał Białorucki


Zobacz również: