AKTUALNOŚCI

Marszałek przyglądał się szwedzkim innowacjom

Dodano: 23.04.2014

marsz

Innowacyjne technologie i tzw. „zielone rozwiązania”, w tym: zrównoważonego, plus energetycznego budownictwa, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich było przedmiotem zainteresowania podkarpackiej delegacji w Szwecji.

W dniach 14-16 kwietnia marszałek Władysław Ortyl wraz z grupą ekspertów uczestniczył w wizycie studyjnej w Regionie Skania na południu Szwecji. W nowopowstającej, nowoczesnej dzielnicy Hyllie, w mieście Malmo odbyło się spotkanie z grupą specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie i realizację tej inwestycji. Hylie jest częścią Malmo posiadającą bardzo nowoczesne rozwiązania w budownictwie oraz racjonalnym, zrównoważonym wykorzystaniu energii.

Kolejnym etapem wizyty było „Malmo Live”. Olbrzymi kompleks obejmujący hotel, centrum kongresowe, salę koncertową, biura oraz budynki mieszkalne. Większość obiektów posiada najwyższe certyfikaty przyznawane ekologicznym budynkom: LEED Platinium oraz LEED Gold. Kompleks uzyskał wsparcie z 7 Projektu Ramowego w obszarze zrównoważonego rozwoju.

15 kwietnia miało miejsce spotkanie w Inkubatorze Technologicznym Krinova. To przykład zaawansowanego inkubatora technologicznego działającego w branżach: żywnościowej, środowiskowej i zdrowotnej.

Członkowie delegacji mieli również okazję zapoznać się z projektami światowej klasy infrastruktury badawczej. Odwiedzono centrum badań i rozwoju Max IV (inwestycja w końcowej fazie realizacji) oraz międzynarodowe centrum badawczo-rozwojowe ESS Skandynawia, którego faza inwestycyjna rozpocznie się w czerwcu 2014 roku. ESS to projekt o charakterze podobnym do projektu ELA-MAT, o którego lokalizację w naszym regionie zabiega powołane do tego celu konsorcjum naukowo-przemysłowe przy wsparciu władz województwa podkarpackiego.

marsz2

Podczas spotkań z oraz przedstawicielami biznesu, członkowie delegacji mieli wyjątkową okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi praktykami stosowanymi w krajach skandynawskich. Między innymi ze świetnie funkcjonującym w Szwecji partnerstwem publiczno-prywatnym przy realizacji ogromnych publicznych inwestycji.

„Szwedzka” wizyta studyjna była wydarzeniem bardzo inspirującym i planowane są już kolejne kroki w celu wykorzystania najlepszych szwedzkich doświadczeń w województwie podkarpackim. W tym celu kontynuowane będą bliskie kontakty z organizacjami i osobami ze strony szwedzkiej, które na każdym podkreślały chęć bliskiej współpracy przy realizacji wspólnych projektów.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach współpracy z Klastrem „Kraina Podkarpacie” i sfinansowana ze środków projektu systemowego wspierającego wdrażanie RSI WP w latach 2007-2014.

Biuro prasowe UMWP