Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Czy dworzec w Przemyślu ma szanse zostać Dworcem Roku?

Dodano: 22.06.20 14:58


akt37685470

Neobarokowy z bogato zdobioną elewacją i pięknymi oraz niemal pałacowymi wnętrzami. Dworzec w Przemyślu to przykład obiektu, w przypadku którego słowo dworzec, nabiera nobilitującego znaczenia, a sam budynek przypomina rezydencję magnacką.

W połowie maja ruszyła trzecia edycja organizowanego przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP konkursu „Dworzec Roku”. Czy dworzec w Przemyślu ma szanse zostać Dworcem Roku? Konkurencja jest dość duża, gdyż w całym kraju dworców jest ponad 630, a 90 proc. z nich stanowią obiekty zarządzane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Znajdują się w największych polskich aglomeracjach, ale także w niewielkich miejscowościach. Obsługują miliony podróżnych rocznie, ale też służą niewielkim społecznościom lokalnym. Coraz więcej zabytkowych budynków odzyskuje dawny blask, ale powstają także zupełnie nowe dworce, co sprawia, że konkurencja z roku na rok jest coraz większa, a wybór trudniejszy.


Dlaczego Przemyśl Główny?


W 2012 roku zakończyła się przebudowa dworca w Przemyślu, dzięki której odzyskał on swój historyczny charakter, a także został dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym wymagań związanych z obsługą osób z niepełnosprawnościami. Najbardziej widoczna dla podróżnego odwiedzającego dworzec jest jego architektura i wystrój, które budzi prawdziwy podziw. Pierwotny budynek, którego budowa zakończyła się w 1860 roku, nie wyglądał tak reprezentacyjnie. Dopiero przebudowa pod koniec XIX wieku nadała mu dzisiejszy, neobarokowy charakter. Wtedy to wyburzono wieże dworca, a budynek rozbudowano o pomieszczenia m.in. dawnej bagażowni. Wtedy też powstało przylegające do elewacji budynku od strony torów zadaszenie peronu i budzący do dziś podziw reprezentacyjny charakter wnętrz. Najbogatszym pod względem detali jest hol, utrzymany w jasnych kolorach i barokowej stylistyce z dużym naświetlem w centralnej części stropu. W szczególności uwagę zwracają malowidła umieszczone nieco powyżej gzymsów przedstawiające alegorycznie m.in komunikację, transport oraz herby miast (w tym Przemyśla i Krakowa). Ciekawe wnętrze posiada również dwukondygnacyjne pomieszczenie restauracji. W nim szczególną uwagę zwracają malowidła ścienne autorstwa malarza Mariana Strońskiego powstałe w latach 1928-33. Przedstawiono na nich panoramę Przemyśla oraz basztę północą przemyskiego zamku. Abstrahując od wyglądu dworca, budynek jest obiektem nowoczesnym. W ramach przeprowadzonej kilka lat temu inwestycji na dworcu pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także wiele innych usprawnień, w tym nowy system zapowiedzi głosowej. Odtworzono również dawny podział funkcjonalny pomieszczeń, przez co przemieszczanie się po dworcu stało się łatwiejsze, a elewacja zyskała nową podkreślającą detale architektoniczne iluminację. To wszystko sprawia, że dworzec Przemyśl Główny jest „mocnym” kandydatem do tytułu Dworca Roku. Poniżej podpowiadamy jak go zgłosić.


Jak wziąć udział w konkursie?



akt_akt376854703W pierwszym etapie konkursu na stronie dworzec-roku.pl istnieje możliwość zgłoszenia dworców. Warto przy tym pamiętać, że regulamin konkursu obejmuje czynne dworce kolejowe, na co dzień otwarte dla podróżnych i że największe szanse na nominacje do grona finalistów mają przede wszystkim te, które przeszły przemianę i dzięki temu stanowią wzór do naśladowania. Równolegle z formularzem nominacji pojawią się również pytania o najważniejsze cechy przyjaznego dworca kolejowego i subiektywną listę priorytetów w tym zakresie.


Po zamknięciu etapu zgłoszeń przeprowadzone zostaną audyty, które pozwolą zweryfikować zgłoszenia. W rezultacie powstanie lista dziesięciu dworców – finalistów konkursu, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Jeden na podstawie głosów niezależnego jury, drugi w głosowaniu internautów. Wszystkie szczegóły i formularz zgłoszeniowy, wraz z ankietą są dostępne na stronie www.dworzec-roku.pl.


Zobacz również: