AKTUALNOŚCI

Marek Belka: żwawy rozwój – inflacja w ryzach

Dodano: 23.04.2014

belka

W Polsce mamy do czynienia z ożywieniem koniunktury. I to żwawym. Żwawszym, niż się wydawało - powiedział prof. Marek Belka, prezes NBP - recesja na Ukrainie lub bardzo słaby wzrost w Rosji w połączeniu z negatywnymi efektami sankcji gospodarczych może wpłynąć na poziom wzrostu PKB i inflacji – obniżając je - ale dla polskiej gospodarki nie będzie to obniżka znacząca.

W najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury – dodał M.Belka - jednak ryzyko wzrostu inflacji pozostanie ograniczona.

W lipcu będzie zaprezentowana projekcja poziomu inflacji i wzrostu PKB na II połowę roku. Stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca III kw. br.

- Niska inflacja wynika z czynników zewnętrznych, importujemy obniżki cen, czy to paliw czy do pewnego stopnia żywności. Akurat tego rodzaju ultra niska inflacja nie daje nam powodów do specjalnego niepokoju. Ona pobudza konsumpcję – stwierdził szef NBP.

Stopy procentowe pozostają na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,5 proc. Z danych NBP wynika, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lutym 0,9 proc. rok do roku wobec 0,4 proc. w styczniu w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła w lutym 0,2 proc.

Źródło: informacja prasowa WNP.PL (Katarzyna Walterska)