Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

SPORT

Roman Biliński na podium w europejskiej Formule 3

Dodano: 11.07.22 17:10


spo44535125

3 miejsce Romana Bilińskiego podczas Grand Prix Węgier na torze Hungaroring było jednym z najgłośniej komentowanych wydarzeń minionego weekendu wyścigowego w europejskiej Formule 3 (FRECA). Dla Polaka, podobnie jak i jego zespołu Trident Motorsport to pierwsze podium w tym sezonie.

Roman Biliński, dla którego to pierwszy sezon w europejskiej Formule 3, poprawia wyniki z rundy na rundę, a na Węgrzech udowodnił, że drzemie w nim wielki potencjał.


Polski kierowca zespołu Trident Motorsport od początku weekendu imponował prędkością. Był bardzo szybki podczas piątkowych testów, zaś w sobotnich kwalifikacjach wywalczył najwyższą w sezonie, ósmą pozycję startową w gronie blisko 40 zawodników. Jednak to był dopiero przedsmak prawdziwych emocji.


Biliński popisał się świetnym startem, przeskakując błyskawicznie na 5 miejsce, a następnie wyprzedzając jeszcze dwóch rywali zajął trzecią pozycję, której nie oddał już aż do samej mety. Polski zawodnik nie tylko stanął na najniższym stopniu podium, ale też otrzymał nagrodę dla najlepszego kierowcy wśród debiutantów.


„Sobotnie ściganie było dla nas naprawdę solidne, mieliśmy świetne tempo. Kwalifikacje mogły pójść nieco lepiej, ale sam wyścig zaliczam do bardzo udanych. Ukończenie go na trzecim miejscu jest dla mnie niesamowitym wynikiem, radość jest tym większa, że to jednocześnie pierwsze podium dla zespołu w tym sezonie” – skomentował po wyścigu Biliński.


W niedzielę kierowca Tridenta wciąż był bardzo szybki i niemal do samego końca sesji kwalifikacyjnej prowadził. Gdy kilku rywali osiągnęło lepsze czasy, Polak ponownie zaczął poprawiać rezultaty mające uplasować go w czołówce, ale wówczas został przyblokowany przez jednego z kierowców i ostatecznie wywalczył czternaste pole.


Na starcie wyścigu Biliński zdołał wyprzedzić dwóch rywali, a w jego zasięgu pojawiło się miejsce w punktowanej, czołowej dziesiątce kierowców. Kilka okrążeni przed końcem podczas ostrej walki z Joshuą Durksenem obrócił się na torze i nie był już w stanie nawiązać walki z resztą stawki.


Kolejna runda europejskiej Formuły 3 (FRECA) odbędzie się pod koniec lipca na belgijskim torze Spa-Francorchamps, gdzie w ubiegłym sezonie Biliński odniósł triumf rywalizując jeszcze wówczas w niższej serii wyścigowej.


O Romanie Bilińskim


Roman Biliński to przedstawiciel młodego pokolenia kierowców wyścigowych. Urodził się w 2004 roku w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzina pochodzi z Polski. Karierę wyścigową rozpoczął w 2019 roku od serii Ginetta Junior Championship. Rok później jeździł już w brytyjskiej Formule 4, gdzie kilkukrotnie stanął na podium. Sezon 2021 okazał się przełomowym w karierze Bilińskiego, który został pierwszym polskim zwycięzcą wyścigu w brytyjskiej F3. Łącznie w tej serii triumfował trzykrotnie m.in. na znanych z Formuły 1 torach Donington Park i Spa-Francorchamps, a siedmiokrotnie stał na podium. Mimo absencji w sześciu rundach, uplasował się na wysokiej, siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej sezonu.


źródło:infoWire.pl


spo_spo445351252

Zobacz również: