Odwiedziło nas:
Dodano: 10.08.15 18:11
W Biszczy koło Biłgoraja odbędą się V Mistrzostwa Polski w piłce błotnej. Termin: 15–16 sierpnia br. Turniej jest otwarty – zgłosić się może każda drużyna.
Mistrzostwa Polski co roku cieszą się dużym zainteresowaniem (dwa lata temu zawody oglądało ok. 4 tys. kibiców, a patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Piłki Nożnej).
Błotna piłka nożna powstała dzięki fińskim biegaczom narciarskim, którzy podczas lata trenowali w błocie. Wpadli na pomysł dodania do treningu ćwiczeń z piłką. Grę spopularyzował Jyrki Vaananen, organizator pierwszego turnieju piłki bagiennej. Już w 1998 r. opatentowano zasady piłki nożnej w Finlandii i w tym samym roku w drugim turnieju tego typu wzięło udział już trzynaście drużyn.
W 2003 rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Błotnej, w których wzięło udział 260 zespołów. Obecnie turnieje piłki błotnej rozgrywane są w Finlandii, Rosji, Holandii, Brazylii, Szwecji, Islandii i Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku polska reprezentacja zdobyła wicemistrzostwo Europy rozgrywane w Belgii.
Tegoroczna impreza odbędzie się nad Zbiornikiem Wodnym Biszcza – Żary, który jest położony w gminie Biszcza przy granicy województwa podkarpackiego i lubelskiego. Gmina Biszcza w ostatnim czasie bardzo intensywnie się rozwija (stara się m.in. o uzyskanie statusu uzdrowiska), a w związku z tym, że powierzchnia lustra wody miejscowego zalewu to ok. 50 ha, a dodatkowo otwarto m.in. Park Wodny WaterShow, przekłada się to na liczbę odwiedzających turystów – ich liczba to około 20 000 przez weekend.
Kilka słów na temat zasad gry. Drużyna składa się z dwunastu zawodników, na boisku występować może sześciu (bramkarz i pięciu zawodników na boisku). Zmian w składach można dokonywać bez limitów. Strój jest dowolny, pod warunkiem, że wszyscy zawodnicy z jednej drużyny mają górę w jednym kolorze. Mecz podzielony jest na dwie połowy (każda po 12 minut, 10 minut przerwy).
Wymiary boiska wynoszą 60 na 35 metrów. Pole karne to linia biegnąca 16 stóp od linii bramkowej. Nie stosuje się znanego z piłki nożnej spalonego. Rzuty wolne, karne i auty wykonywane są poprzez podrzucenie piłki ręką i kopnięcie nogą. Wszystkie rzuty wolne (oprócz karnego) są pośrednie.
Nie wolno zmieniać butów w czasie gry, a jeżeli ktoś zgubi but, musi opuścić pole gry, a zmienia go inny zawodnik.
Oprac. Grzegorz Żulkin
Fot. Zbigniew Masternak
„Extra Brodnica”
TAGI: Obcokrajowcy z LegiiŻużlowcy po sensacji w GdańskuSebastian Loeba w serii WTCCKpt. Tomasz Cichocki
Zobacz również: