Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

SPORT

Olimpijski znicz najpierw zapłonął w Sanoku

Dodano: 08.02.18 14:59


spo96216779

W sanockiej Arenie odbyła się ceremonia otwarcia XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.

To prawdziwe święto dla młodych sportowców i namiastka prawdziwych igrzysk, a zarazem motywacja do pracy, która ma zaowocować startem w dorosłych igrzyskach tak jak w przypadku naszych, podkarpackich reprezentantów w Pjongczangu: Piotra Michalskiego czy Eweliny Marcisz.


Stąd też ceremonia i przebieg olimpiady wzorowany jest na dorosłych zawodach. Było zatem, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięcie na masz flag Polski, Podkarpacia i olimpijskiej. Zapłonął też olimpijski znicz, a w skład sztafety z ogniem weszli mlodzi sportowcy Michał Pawłowski, Beata Stabryła, Mateusz Rogos i Kacper Starościak. Apel olimpijski wygłosił Marek Drwięga, trener, wychowawca wielu znakomitych łyżwiarzy szybkich, między innymi uczestniczącej w komitecie honorowym medalistki olimpijskiej Katarzyny Bachledy - Curuś oraz debiutującego w tym roku w Pjongczang Piotra Michalskiego.


Ślubowanie w imieniu zawodników złożył hokeista Tymoteusz Glazer. Bezstronność i obiektywizm w imieniu sędziów przyrzekał Piotr Chmielecki. Wreszcie formalnego otwarcia dokonał Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Maria Kurowska, wicemarszałek województwa.


- Za dwa dni otwarcie igrzysk w Pjongczang. Macie piękny czas aby pokazać się z jak najlepszej strony. Ja wierzę, że ta olimpiada zaowocuje za cztery lub osiem lat i wykreuje uczestników dorosłych igrzysk. Tu kształtujecie swój charakter, pokazujecie hart ducha. Bralem teraz udział w ślubowaniach olimpijskich i ci nasi sportowcy byli dumni, że są w składzie reprezentacji Polski. Większość z nich brała kiedyś udział w tych młodzieżowych zawodach. Tego wam życzę w przyszłości. Mogę się wam przyznać że szczególnie jednemu zawodnikowi kibicuję trochę bardziej, mówię o Stefanie Huli. Jego postawa pokazuje, że w sporcie trzeba mieć dużo cierpliwości. 24. Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2018 uważam za otwartą - powiedział wiceminister Jarosław Stawiarski.


Wszystkich uczestników witała wicemarszałek województwa Maria Kurowska, która jest przewodniczącą komitetu organizacyjnego.


- Nagrodą dla was są nie tylko medale ale przede wszystkim radość i satysfakcja. Istotą igrzysk jest udział i piękna, ambitna walka z rywalami i z własnymi słabościami. Tak się składa, ze równolegle odbywaja się dorosłe igrzyska w Korei. Nasi reprezentanci też kiedyś zdobywali szlify na młodzieżowych zawodach. Nie wszyscy zdobywają medale, ale każdy z was ma prawo do dumy. Przywiodła was tu ciężka praca i wysiłek na treningach. Dziękuję tez ministrowi Witoldowi Bańce za zaufanie i powierzenie nam organizacji olimpiady. Jako przewodnicząca komitetu organizacyjnego dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego dużego przedsięwzięcia. Dziękuję małopolskim samorządom, które użyczyły nam obiektów, jakich na Podkarpaciu brakuje – powiedziała Maria Kurowska.


Wicemarszałek odczytała też fragmenty listu okolicznościowego przesłanego do uczestników olimpiady przez marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. Natomiast specjalnego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił biskup archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.


Wśród gości znaleźli się także dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, prezes Podkarpackiej Federacji Sportu Mateusz Błachowicz, honory gospodarza pełnił burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro oraz dyrektor sanockiego MOSiR-u Tomasz Matuszewski.spo_spo962167793 - Witam w pięknym Sanoku, mieście kultury i sportu. Tu powstają niezwykle istotne inwestycje dla rozwoju bazy sportowej województwa podkarpackiego. Tworzymy warunki do tego aby sportowcy mogli podnosić tu swoje kwalifikacje. Życzę abyście dali z siebie wszystko, to jest sukces każdego sportowca – mówił burmistrz Sanoka.


Choć oficjalne otwarcie odbyło się w środę to rywalizacja toczy się od 1 lutego i potrwa do 15 marca. Zatem przez 36 dni, sportowe zmagania toczyć się będą w 13 dyscyplinach, w 8 miejscowościach gdzie rywalizować będzie 1147 zawodników


Na Podkarpaciu odbędą się zmagania w hokeju na lodzie, w łyżwiarstwie figurowym, w łyżwiarstwie szybkim - tor długi i w short-tracku (Sanoku), w narciarstwie alpejskim i w snowboardzie (Ustrzyki Dolne), w narciarstwie klasycznym (Ustianowa) oraz w… koszykówce (Łańcut, Stalowa Wola), którą wyjątkowo dołączono do zimowych zmagań. Niestety w podkarpackiej infrastrukturze brakuje skoczni narciarskiej, toru saneczkowego czy areny do biathlonu stąd też te dyscypliny rozgrywane są w gościnnym województwie małopolskim.


Głównym organizatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, gospodarzem Województwo Podkarpackie, a w naszym imieniu olimpiadę bezpośrednio organizuje Podkarpacka Federacja Sportu.


Całkowity koszt olimpiady to ponad 1,3 mln zł, przy czym większą część finansuje Ministerstwo Sportu. Województwo podkarpackie przekazało na ten cel 450 tys. złotych.


Przewodniczącym Komitetu Honorowego i zarazem Honorowym Patronem Imprezy jest Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Komitet Honorowy liczy w sumie 21 osób. Obok marszałka Kuchcińskiego członkami są min. Ministrowie Sportu i Turystyki Witold Bańka oraz Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, a także samorządowcy z tych miejscowości i regionów, w których rozgrywana jest olimpiada oraz dwukrotna medalistka olimpijska, pochodząca z Sanoka Katarzyna Bachleda-Curuś.


Z Sanoka Tomasz Leyko

Zobacz również: