Odwiedziło nas:
Dodano: 22.08.14 10:46
Wójt Gminy Miejsce Piastowe Marek Klara i Przewodniczący Rady Gminy Wiktor Skwara z okazji jubileuszu składają gratulacje skarbnikowi klubu Tomaszowi Dobrzańskiemu.
Początki działalności sportowej w Targowiskach datowane są na rok 1954. Brak jest jednak dokładniejszych danych, co do formy i zakresu tych działań, wiadomo jednak, że w jakimś zakresie działał Ludowy Zespół Sportowy. Bardziej zorganizowana forma sportowej rywalizacji drużyny piłkarskiej z Targowisk została nadana w roku 1969, kiedy to z inicjatywy Henryka Jonarskiego, Waldemara Jurczaka i Stanisława Józefczyka powstał Ludowy Zespół Sportowy pn. „Partyzant” Targowiska.
Pierwszy sprzęt, niekompletny i w nienajlepszym stanie, przywieziony został z Miejsca Piastowego. Pierwszy mecz „Partyzant” rozegrał z lokalnym rywalem z Zalesia, co można określić jako pierwsze derby Targowisk. Rywalizację ligową drużyna rozpoczęła od występów w klasie „C”. Warto z pewnością wymienić nazwiska zawodników, którzy wtedy stanowili, nie bójmy się tego słowa, kadrę „Partyzanta”. Byli to: Jurczak Waldemar, Józefczyk Stanisław, Hedesz Czesław, Jeż Józef, Krzywda Wiesław, Jurczak Stanisław, Frydrych Andrzej, Skwara Józef, Dobrzański Stanisław, Findysz Jan, Muroń Stanisław, Malinowski Stanisław. Ciekawostką będzie zapewne osobliwa forma wyjazdów na mecze. Wtedy to jako środek transportu dla zawodników niejednokrotnie służył strażacki „Lublin”. Jednym z najwierniejszych kibiców, który zawsze zabierał się z zawodnikami na mecz był śp. Józef Kozioł. Bywało, że sami zawodnicy składali się na zakup paliwa do tego pojazdu. Zdarzył się również incydent, kiedy to milicyjna kontrola zakwestionowała stan opon strażackiego samochodu i trzeba było się zrzucić również na mandat. Środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów działalności Klub zdobywał dzięki organizacji wiejskich zabaw, które w Targowiskach cieszyły się dużą popularnością. Po sześciu latach gry w klasie „C”, w roku 1975 „Partyzant” zanotował swój pierwszy awans i rozpoczął rozgrywki w klasie „B”, w której grał do roku 1984. Po awansie, w tymże roku przeniósł rywalizację do klasy „A”. Ambicje i talenty zawodników, zaangażowanie i praca na treningach, zaowocowały w roku 1989 kolejnym awansem. „Partyzant” wszedł do klasy okręgowej. Trenerem drużyny, która wywalczyła wówczas awans był Józef Muroń, a jej trzon stanowili: Zdzisław Staroń, Andrzej Trygar, Ryszard Balawajder, Jan Giemza, Jacek Winiarski, Jacek Kurpiel, Andrzej Kociuba, Wacław Król, Tomasz Dobrzański. Funkcję prezesa sprawował Edward Tabisz. Zarówno ten skład, jak i wymieniony poprzednio, wskazuje na liczny udział w drużynie zawodników wywodzących się z Widacza, którzy, co warto podkreślić, zawsze stanowili silne punkty kadry „Partyzanta”.
Okolicznościowe odznaczenia z rąk Prezesa Podkarpackiego OZP Kazimierza Grenia i Przewodniczącego Komisji Odznaczeń Krośnieńskiego OZPN Bogusława Szczurka odbierają sponsorzy klubu. Od lewej: Grzegorz Malinowski, Ryszard Rygiel, Paweł Malinowski.
W roku 1989 odbyły się również pierwsze jubileuszowe obchody – „Partyzant” świętował swoje dwudziestolecie. Rok ten, jak wiemy, oprócz awansu i jubileuszu 20-lecia „Partyzanta”, przyniósł również ... zmianę ustroju, która zaskutkowała sporymi perturbacjami w sposobie finansowania sportowej działalności. Klub po fali wzlotu i licznych osiągnięć wszedł na krzywą spadkową, która swoje minimum osiągnęła jesienią roku 2003, kiedy to po zakończeniu rundy rozgrywek, z dorobkiem 3 punktów, zajmował ostatnie miejsce w klasie „B”. Bardzo realne stało się widmo spadku do klasy „C” i powrót do punktu wyjścia z roku 1969. Podjęte w zimowej przerwie działania naprawcze wlały nowego ducha w drużynę, runda wiosenna w niczym nie przypominała jesieni i „Patryzantowi” udało się utrzymać. Następny rok, 2004, był rokiem kolejnego jubileuszu. Targowiska świętowały 50-lecie sportu wiejskiego i 35-lecie „Partyzanta”. Obchody połączone były z Turniejem o Puchar Wójta Gminy Miejsce Piastowe. Honorowym gościem uroczystości był obecny również dzisiaj w naszym gronie Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej pan Kazimierz Greń.
W trakcie obchodów zasłużeni zawodnicy i działacze Klubu, a to: Józef Kozioł, Edward Tabisz, Stanisław Kubal, Andrzej Kociuba, Franciszek Staroń, Stanisława Jurczak, Stanisław Muroń, Stefan Lorenc, Wiesław Gazda, Wojciech Gazda, Ryszard Cisowski, Wiesław Olizarowicz, Tomasz Jurczak, Jerzy Kozioł, uhonorowani zostali okolicznościowymi odznaczeniami. W roku 2005 „Partyzant” w rozgrywkach klasy „B” zajął premiowane awansem drugie miejsce i powrócił do klasy „A”, w której grał przez kolejne trzy lata. Wtedy to rozpoczął się tryumfalny marsz „Partyzanta”, ale po kolei. Utrzymanie w klasie „B” i powrót do klasy „A” nie byłoby możliwe bez pomocy finansowej firmy Mal-Bud, Grzegorza i Pawła Malinowskich. Dzięki ich zaangażowaniu już jesienią 2007 roku, jeszcze w klasie „A”, prasa w notatkach pomeczowych używała pod adresem „Partyzanta” określenia „Dream Team”. Wtedy też klub zmienił nazwę, do „Partyzanta” dodana została nazwa głównego sponsora Klubu, firmy „Mal-Bud-1”. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Prezesowi „Mal-Budu-1” panu Pawłowi Malinowskiemu. Jego osobiste zaangażowanie i pomoc finansowa otworzyły drogę do sukcesów drużyny, już nie „Partyzanta”, a „Partyzanta – Mal-Bud-1” Targowiska. Kolejne lata przynosiły kolejne awanse. Rok 2008 – klasa okręgowa, rok 2009 – IV liga i wreszcie rok 2010 – szczytowe osiągnięcie – III liga lubelsko-podkarpacka. Okres ten zapisał się w historii Klubu szczególnymi osiągnięciami – „Partyzant Mal-Bud-1” rozegrał kolejno 52 mecze bez porażki, co jest zapewne nie do powtórzenia. Tytuł króla strzelców w klasie okręgowej, w sezonie 2008/2009 zdobył supersnajper „Partyzanta Mal-Bud-1” Ireneusz Zarzyka, który zanotował na swoim koncie 34 trafienia, w tym 5 w ostatnim meczu rundy wiosennej z Cosmosem Nowotaniec. Sukcesy sportowe niosły oczywiście ze sobą ogromne wyzwania organizacyjne dla Klubu. Przede wszystkim należało przygotować stadion do rozgrywek na poziomie IV-tej, a następnie III ligi.
Wyróżnieni, byli i obecni, zawodnicy i działacze Klubu. Od lewej: Andrzej Józefczyk, Przemysław Kubal, Tomasz Dobrzański, Stanisław Dobrzański, Wiesław Olizarowicz, Wiesław Gazda, Wacław Misiewicz, Franciszek Staroń, Jerzy Kozioł, Wojciech Gazda, Waldemar Jurczak. Po bokach: Prezes Podkarpackiego ZPN Kazimierz Greń i Przewodniczący Komisji Odznaczeń Krośnieńskiego OZPN Bogusław Szczurek.
Przerwa wakacyjna 2009 roku była na stadionie „Partyzanta Mal-Bud-1” okresem wytężonej pracy, bowiem ambicją Klubu było rozgrywanie meczów IV-ligowych na własnym obiekcie.
Prace objęły samo boisko – murawę i bramki, oraz jego otoczenie – zaplecze, trybunę, ogrodzenie zewnętrzne i wewnętrzne, boksy dla zawodników rezerwowych. W tym miejscu należy podkreślić ogromne zaangażowanie władz klubu, sponsorów, szczególnie oczywiście firmy Mal-Bud oraz firmy Hawis, Gminy Miejsce Piastowe, Sołtysa Targowisk, kibiców – słowem wszystkich, którzy w tym sportowym awansie dostrzegli ogromną szansę promocji i rozwoju już nie tylko Targowisk, ale i gminy. W tym miejscu szczególnie należy podkreślić zaangażowanie, pracę i zasługi osoby, która niestety tego nie usłyszy, nieodżałowanej pamięci Jacka Dobrzańskiego. Jego udział w pracach dostosowawczych na stadionie jest nie do przecenienia. Praca na stadionie przyniosła oczekiwany efekt. Choć nie wszyscy w to wierzyli „Partyzant Mal-Bud-1” mógł grać u siebie. Wygrana IV ligi z dorobkiem 64 pkt i przewagą 2 pkt nad dugą Polonią Przemyśl zapewniła „Partyzantowi Mal-Bud-1” awans do III ligi. W III lidze „Partyzant Mal-Bud-1” rozegrał dwa cykle rozgrywek w latach 2010/2011 i 2011/2012, w obydwu kończąc sezony na bardzo dobrym 5-tym miejscu. Ograniczenie finansowego udziału głównego sponsora – firmy Mal-Bud-1, po dwuletnim okresie rozgrywek w III lidze, spowodowało konieczność powrotu „Partyzanta” do klasy okręgowej. Ostatnie dwa cykle rozgrywek Klub zakończył odpowiednio na trzecim i drugim miejscu, przegrywając w roku bieżącym awans do IV ligi z „Przełomem” Besko czterema punktami.
Drużyna, która wywalczyła historyczny awans „Partyzanta Mal-Bud-1” Targowiska do IV ligi.
Równolegle do prac dostosowawczych na obecnym stadionie podjęte zostały przez Gminę działania zmierzające do budowy nowego obiektu. Wykupiony został teren, opracowano dokumentację, przebudowana została linia elektroenergetyczna kolidująca ze stadionem, wykonany został duży zakres prac ziemnych, niezbędnych ze względu na ukształtowanie terenu. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach prace będą kontynuowane i znajdą szczęśliwy finał w postaci stadionu z prawdziwego zdarzenia, z wygodnym zapleczem w budynku, trybuną i zasilaniem z sieci, a nie ... z agregatu prądotwórczego.
W imieniu całej wspólnoty Klubu serdecznie i gorąco dziękujemy wszystkim, którzy na przestrzeni tych 45-ciu lat angażowali się w działalność. Serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, zaczynając oczywiście od Firmy Mal-Bud-1 – panu Pawłowi Malinowskiemu, Firmie Mal-Bud – panu Grzegorzowi Malinowskiemu, właścicielom Firmy Hawis – panom Marianowi i Piotrowi Woźnikom, NZOZ „Medica 1” – pani Beacie Jurczak-Malinowskiej, Dyrektorowi finansowemu Scania Polska panu Waldemarowi Cymerysowi, panu Mieczysławowi Koziołowi, panu Ryszardowi Ryglowi, panu Krzysztofowi Januszowi, właścicielowi firmy Lo-Stark panu Stanisławowi Lorencowi, panu Piotrowi Staroniowi.
Szczególne podziękowania należą się także Wójtowi Gminy Miejsce Piastowe panu Markowi Klarze za pomoc gminy w dostosowaniu obecnego stadionu i za działania zmierzające do budowy nowego, pozostając w nadziei na jego rychłe ukończenie. Dziękując za wszystko w dalszym ciągu Klub liczy na pomoc tych, którym leży na sercu jego dobro, czemu już niejednokrotnie dali wyraz na przestrzeni lat jego istnienia.
TAGI: Obcokrajowcy z LegiiŻużlowcy po sensacji w GdańskuSebastian Loeba w serii WTCCKpt. Tomasz Cichocki
Zobacz również: