Odwiedziło nas:
Dodano: 31.07.14 17:43
Podwoił się polski eksport dóbr high-tech w latach 2007/2012. Zmienia się europejski sektor wysokich technologii.
Traci pogrążone w kryzysie południe Europy: Grecja, Włochy, Hiszpania i Portugalia. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2012 r. udział towarów i usług high-tech w polskim eksporcie - wzrósł do 5,9%. Średnia dla 28 krajów UE - 15,6%.
- Inwestorzy nie szukają już w Polsce taniej siły roboczej-oceniła Beata Stelmach, prezes zarządu General Electric w Polsce i krajach nadbałtyckich. Do naszego kraju przyciąga ich świetnie wykształcona kadra, zdolna sprostać projektom innowacyjnym i specjalistycznym .
A przy tym pracuje bardzo wydajnie. Eurostat podaje, że średnia wydajność pracy polskich pracowników (w relacji do wynagrodzenia) wyniosła 199,9 w produkcji; a w przypadku sektora badań i rozwoju (R&D)- 139,5. W UE, średnio, wskaźniki te wynoszą,odpowiednio,149 i 120.
Zarobki polskich specjalistów choć rosną nadal odbiegają one od standardów europejskich.To sprawia, że Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie do lokowania inwestycji w R&D i zaawansowanych gałęzi przemysłu.
Agencja newseria powołując się na dane Eurostatu, informuje, że w 2013 r. całkowite koszty związane z zatrudnieniem w Polsce wynosiły 24% kosztów w Niemczech i 36% w Wielkiej Brytanii. W 1996 r. było odpowiednio: 13% w Niemczech; 20% w Wielkiej Brytanii.
General Electric jest w Polsce od ponad 20 lat; zatrudnia ponad 10 tys. osób, w tym ponad 1650 inżynierów, którzy pracują na globalne zapotrzebowanie General Electric w założonym 14 lat temu centrum inżynieryjnym.
Centrum – podkreśliła B. Stelmach - jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy korporacją, a instytucją publiczną, w tym przypadku Instytutem Lotnictwa. Cztery lata temu powstało w Warszawie laboratorium ciśnieniowe do badania sprzętu wykorzystywanego w poszukiwaniu gazu i ropy pod dnem morskim.
- Wkrótce ruszy laboratorium badania komponentów do silników GEnx, wykorzystywanych m.in. w dreamlinerach – powiedziała B. Stelmach - tworzymy też zespół stu kilkudziesięciu informatyków dla wsparcia dla usług medycznych, które GE świadczy w w Polsce i krajach nadbałtyckich.
Oprac. na podstawie info agencji newseria www.biznes.newseria.pl/news/inwestorzy_nie_szukaja,p87260151
Zobacz również: