Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

O nowych sposobach produkcji energii

Dodano: 31.07.14 17:14


akt56348500

O tym czy w produkcji energii da się zastąpić węgiel lub olej, dyskutowano dziś podczas pierwszego dnia międzynarodowego sympozjum zorganizowanego przez Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko. W otwarciu sympozjum uczestniczył wicemarszałek Lucjan Kuźniar.

Odpowiedzią na pytanie o nowe źródła energii ma być etanol - płynne paliwo bogate w wodór, który przewyższa wykorzystywane dotychczas źródła energii. Etanol nie jest toksyczny, posiada wyższą gęstość energetyczną niż metanol. Otrzymuje się go ze źródeł odnawialnych i nie wymaga skomplikowanej dystrybucji.


Podczas otwarcia sympozjum głos zabrał Lucjan Kuźniar, przyłączając się do grona zwolenników otrzymywania energii z etanolu.


Ludzie nauki i praktyki poszukują nowych, bardziej wydajnych, ekonomicznych i proekologicznych źródeł energii oraz metod jej przetwarzania i gromadzenia. Takie właśnie nadzieje rysują się przed etanolem, znanym od zarania dziejów. Oby zatem ogniwa paliwowe, wykorzystujące etanol mogły znaleźć szerokie, praktyczne zastosowanie – mówił wicemarszałek.


O sposobach przemiany etanolu w energię, podyskutują w Rzeszowie do czwartku reprezentanci ośrodków naukowych z czternastu krajów. Udział w konferencji biorą m.in.: R. Adzic (Brookhaven National Laboartory, USA), J. Behm (Uniwersytet w Ulm, Niemcy), N. Markovic (Argonne National Laboratory, USA), P. Zelenay (Los Alamos National Laboratory, USA) oraz W.A. Sadiik (Binghamton University, USA) – stanowiący czołową grupą specjalistów z zakresu produkcji czystej energii.Michał Mielniczuk


fot. Daniel Kozik


Biuro Prasowe UMWP


Zobacz również: