Odwiedziło nas:
Dodano: 13.06.14 13:08
Zakończył się kolejny w tym roku wyjazd studyjny zorganizowany dla przedstawicieli podkarpackich mediów, którzy mogli zobaczyć efekty unijnych inwestycji realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym razem dziennikarze z telewizji, stacji radiowych, a także gazet i portali internetowych zobaczyli między innymi odnowiony Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, wieżę widokową w Zagórzu, a także Forty Twierdzy Przemyśl.
Wyjazd studyjny rozpoczął się od wizyty na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie dzięki unijnemu dofinansowaniu powstały nowoczesne laboratoria: laboratorium badań i monitorowania nowoczesnych konstrukcji oraz laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej. Pracownicy naukowi dzięki unijnemu wsparciu mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt. Umożliwiło im to nawiązanie współpracy z innymi ośrodkami akademickimi w kraju i zagranicą, a także z przedsiębiorstwami, które wspomagają wiedzą i doświadczeniem przy projektowaniu produktów.
Kolejnym punktem programu były ruiny zabytkowego Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, gdzie powstała wieża widokowa. Rozpościera się z niej wspaniały widok, między innymi na Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Obserwację przyrody ułatwia znajdująca się na wieży luneta widokowa. Wartość tej inwestycji to ponad 1 mln 375 tys. zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad milion złotych.
Wieża ma 22 metry wysokości i można z niej podziwiać okolice Zagórza w tym obszarów chronionych Natura 2000. Wieża jest otwarta przez cały tydzień. To niesamowita atrakcja, liczymy, że przyciągnie wielu turystów – tłumaczył dziennikarzom Mariusz Zagórski z urzędu miejskiego w Zagórzu.
Unijne pieniądze zmieniły także wygląd starego Parku Zamkowego w Lesku. Dzięki dofinansowaniu powstały alejki, pojawiły się nowe ławki, kosze na śmieci, a przede wszystkim uporządkowany został stary drzewostan. Było to ostatnie miejsce, które pierwszego dnia wyjazdu studyjnego zobaczyli dziennikarze.
Kolejnym etapem wyjazdu śladami unijnych inwestycji był Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Wizyta dziennikarzy rozpoczęła się od spektaklu w wykonaniu Teatru „Fredreum” w przebudowanej sali widowiskowej. Modernizacja zamku trwała kilka lat, ale efekt jest naprawdę wyjątkowy. Wrażenie robi przede wszystkim sala widowiskowa, która zyskała zupełnie nowy wygląd. Zmieniło się ukształtowanie widowni, odbudowane zostały boczne balkony, zmienił się wystrój, a także został wymieniony sprzęt techniczny (oświetlenie, nagłośnienie), niezbędny do funkcjonowania takiego obiektu.
Liczba miejsc na widowni trochę się zmniejszyła, ale dużo bardziej wygodnie. Są nowe ekrany akustyczne, klimatyzacja, nagłośnienie. Powstał także monitoring, który pozwala śledzić to co dzieje się na scenie poza salą widowiskową. Oprócz tego powstały ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, jak np. miejsce na wózki – mówił do dziennikarzy Piotr Pruchnicki z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki.
Dziennikarze weszli także na basztę północną zamku, skąd można podziwiać wspaniały widok na Przemyśl.
Ostatnim miejscem, które odwiedzili dziennikarze była Brama Sanocka w Przemyślu i Fort Łętownia. To obiekty, które wchodzą w skład rewitalizowanej Twierdzy Przemyśl. Jest to bardzo duży projekt o wartości ponad 21 mln złotych. Partnerami projektu jest kilka podprzemyskich gmin, miasto Przemyśl, Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz GDDKiA.
To jest olbrzymie przedsięwzięcie z racji tego, że jest realizowane przez kilka gmin i obejmuje bardzo duży zakres prac - tłumaczyła dziennikarzom Beata Kot ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu zostaną wykonane przede wszystkim prace budowlano-konserwatorskie na obiektach Twierdzy Przemyśl, tak jak na Forcie Łętownia, który zobaczyli dziennikarze. W ramach projektu zostaną zrewitalizowane drogi forteczne, powstaną trasy, które ułatwią zwiedzanie fortyfikacji, a także ścieżki historyczno-przyrodnicze. Zakończenie robót planowane jest na trzeci kwartał 2014 roku.
Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
Zobacz również: