Odwiedziło nas:
Dodano: 25.10.2013
Rozmowa z Panią Karoliną Bartkowską Mazur
Dyrektor PBSbank
Oddział Wiodący w Rzeszowie
1. Na jakim obszarze działa Podkarpacki Bank Spółdzielczy?
Trzon działalności PBSbank skupia się na terenie Podkarpacia, gdzie Bank posiada blisko 90 placówek, niemalże we wszystkich większych ośrodkach. Tutaj także znajduje się siedziba Banku. Dodatkowo funkcjonuje w Polsce 6 oddziałów Spółki PBS Finanse S.A. w: Krakowie, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Lublinie. Bank należy do czołówki największych banków spółdzielczych w Polsce pod kątem wysokości kapitałów własnych
i ilości placówek.
2. Dla jakich klientów Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma ofertę? Czy każdy klient znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie?
PBSbank posiada szeroką gamę produktów depozytowych, kredytowych, ubezpieczeniowych i doradczych, zarówno dla klientów indywidualnych, małych
i średnich przedsiębiorstw, a także dla dużych korporacji. Jednym z głównych celów PBSbank zapisanych w misji jest zaspokajanie potrzeb finansowych społeczności lokalnej. Bank musi być i jest przygotowany do zaoferowania zróżnicowanych produktów depozytowych i kredytowych na konkurencyjnych stawkach. Niejednokrotnie produkt bankowy dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klienta. Zdecydowanym atutem działania naszego Banku jest szybka decyzyjność.
3. Czy zna Pani osobiście swoich klientów?
W znacznej mierze tak. Jednakże biorąc pod uwagę wielkość naszego Banku
i Oddziału, którym kieruję poznanie wszystkich klientów osobiście jest niewykonalne. Oddział Wiodący w Rzeszowie posiada kilkanaście placówek,
w których pracownicy w większości znają swoich klientów, co pozwala im na indywidualne podejście do ich potrzeb.
4. Jakie branże dominują wśród firm obsługiwanych przez Podkarpacki Bank Spółdzielczy? Czy widać pod tym względem jakąś lokalną specyfikę?
Podkarpacki Bank Spółdzielczy obsługuje podmioty niemalże z wszystkich branż funkcjonujących na naszym rynku. W zależności od lokalizacji placówki można zauważyć pewną tendencję. Oddziały Banku zlokalizowane w większych aglomeracjach charakteryzuje obsługa podmiotów z branż produkcyjnych, handlowych i usługowych. Obszary górskie i tereny mniej zaludnione charakteryzują się dużą ilością podmiotów branży agroturystycznej, gastronomicznej, drzewnej, produkcji rolnej.
5. Czym różni się Bank Spółdzielczy od banków komercyjnych?
Tym, co zdecydowanie odróżnia banki spółdzielcze od komercyjnych jest to, że są one jednocześnie i bankiem i spółdzielnią, co w dużej mierze decyduje o celu działalności takiej instytucji. Banki spółdzielcze w odróżnieniu od banków komercyjnych, nie dążą wyłącznie do maksymalizacji zysku, ale finansowo wspierają swoich członków. Celem funkcjonowania Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jest systematyczne umacnianie udziału w rynku i stymulacja rozwoju gospodarczego środowisk lokalnych.
6. Skoro Bank Spółdzielczy jest mniejszy niż banki komercyjne, to czy można bezpiecznie powierzyć mu pieniądze?
Zdecydowanie tak. PBSbank posiada gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, podlega nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, a jego polityka zarządzania jest czytelna dla klientów. Ponadto banki spółdzielcze działają na bazie prawa bankowego i spółdzielczego, dając tym samych gwarancję stabilności i pewności działania.
7. Kto jest właścicielem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego?
Struktura własności w banku spółdzielczym jest mocno rozproszona. Każdy, kto wykupi udziały banku spółdzielczego staje się jego właścicielem. Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma blisko 13 tysięcy udziałowców. Są to w zdecydowanej większości osoby prywatne, ale także kilkadziesiąt osób prawnych. Ich udział w zarządzaniu bankiem opiera
się na zebraniu przedstawicieli, które mianuje Radę Nadzorczą.
8. Wiadomo, że banki komercyjne chcą mieć jak największe zyski. A Bank Spółdzielczy? Czy ma zyski? Na co są przeznaczane i kto o tym decyduje?
Każdy bank musi posiadać zysk, aby móc się rozwijać, także bank spółdzielczy. Ponadto normy ostrożnościowe obowiązujące w obszarze bankowości i dotyczące także banków spółdzielczych nakładają obowiązek wypracowania wskaźników finansowych pozwalających na stabilne funkcjonowanie. Zysk PBSbanku przeznaczany jest na budowanie kapitału, wprowadzanie nowoczesnych technologii a także, co ważne na wypłatę dywidendy dla swoich udziałowców.
9. Czy mieszkańcy regionu mają jakieś korzyści z działania tutaj Banku Spółdzielczego?
Zaangażowanie społeczne naszego Banku postępuje na wielu płaszczyznach. Od wielu lat PBSbank wspiera inicjatywy lokalnych społeczności, placówki oświatowe, inicjuje i wspiera wydarzenia kulturalne w regionie, a także dba o rozwój dzieci. Wspomagamy wiele drużyn sportowych z Podkarpacia, które dzięki pomocy finansowej mają szansę się rozwijać.
We wrześniu br. stworzyliśmy Fundację PBS „Pomagam”, której głównym zadaniem jest wspomaganie rozwoju intelektualnego i fizycznego dzieci, pomoc w tworzenie klas integracyjnych i stwarzanie równych szans rozwoju dla naszych najmłodszych pociech. Korzystając z usług PBSbank klienci bezpośrednio wspomagają dzieci, gdyż Bank zrzeka się części dochodów na rzecz Fundacji. Całemu przedsięwzięciu patronuje Artur Andrus.
10. Jakie są Pani zdaniem atuty regionu, w którym działa Pani bank? Czym lokalni przedsiębiorcy mogą konkurować na rynku polskim, a może nawet międzynarodowym?
Mocnym atutem regionu są firmy zlokalizowane wokół branży lotniczej. Nie mówię tylko o dużych korporacjach jak WSK PZL, Borg Worner, MTU, ale także znacznie mniejszych lokalnych podkarpackich firmach produkcyjnych, dla których stwarza się szansa rozwoju. Obserwacja rynku wskazuje także na rozwój firm z szeroko rozumianej branży chemicznej,
Niewątpliwie ważnym pod względem turystycznym regionem są Bieszczady, które być może wymagają szerszej reklamy w Polsce i Europie, aczkolwiek stanowią ciekawy „towar eksportowy”.
Dużym atutem regionu jest lotnisko i miejmy nadzieję drogi szybkiego ruchu
i autostrada.
Rozmawiała: Joanna Gajos