AKTUALNOŚCI

Banki Spółdzielcze finansują małe firmy

Dodano: 23.10.2013Kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą lub chcemy założyć firmę, często szukamy pieniędzy na start albo na dalszy jej rozwój. Potrzebujemy w tedy banku, który nas w tym wesprze.

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dobrym wyborem mogą być Banki Spółdzielcze, które aktywnie i chętnie wspierają lokalne inicjatywy, np. udzielając kredytów nowo powstającym firmom.

Jedną z firm, która korzysta z usług Banku Spółdzielczego jest firma ANREMA z Podkarpacia.

- Od dłuższego czasu korzystamy z usług Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jego usług. Cieszy nas, że bank traktuje nas jak równego sobie partnera – podkreśla przedstawiciel firmy ANREMA.

W ofercie Banków Spółdzielczych przedsiębiorcy znajdą rachunki, lokaty, kredyty i inne produkty przygotowane specjalnie z myślą o małych i średnich firmach.

- W przypadku Podkarpackiego Banku Spółdzielczego wachlarz proponowanych produktów jest bardzo szeroki. Oferta dostosowana jest indywidualnie do potrzeb klienta oraz do rodzaju prowadzonej działalności. PBS Bank udziela kredytów obrotowych na bieżącą działalność, realizację przedsięwzięć inwestycyjnych oraz pożyczek gotówkowych na dowolny cel. Wychodząc naprzeciw wymaganiom początkującym przedsiębiorcom przygotował specjalny kredyt obrotowy dostosowany do indywidualnego charakteru prowadzonej działalności – mówi Karolina Bartkowska-Mazur, dyrektor PBS Bank Oddział w Rzeszowie, mającego swoją siedzibę przy ul. Podwisłocze 21.

Ponadto Zarząd banku jest na miejscu, a nie w odległej centrali, dzięki czemu często zna on swoich klientów oraz ich sytuację. Na decyzję czeka się krótko, co jest bardzo ważne dla firmy.

- Do minimum ograniczyliśmy ilość potrzebnych dokumentów tak, by w jak najkrótszym czasie zapewnić wsparcie finansowe przedsiębiorcy – zaznacza pani dyrektor.

- Do minimum ograniczyliśmy ilość potrzebnych dokumentów tak, by w jak najkrótszym czasie zapewnić wsparcie finansowe przedsiębiorcy – zaznacza pani dyrektor.

Banki Spółdzielcze nie wahają się udzielać kredytów nowo powstałym firmom oraz przedsiębiorcom, których majątek nie pozwala na wzięcie kredytu na standardowych zasadach, bo nie mają wystarczającego zabezpieczenia. Mogą oni skorzystać z kredytu z gwarancją de minimis, czyli gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Takie kredyty można otrzymać w Bankach Spółdzielczych. Proces uzyskania gwarancji przebiega szybko, bez zbędnych formalności. Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania wyższej kwoty limitu kredytowego w stosunku do standardowej oferty.

Dla małych i średnich przedsiębiorców duże znaczenie odgrywa także bezpieczeństwo instytucji finansowej, w której lokują swoje pieniądze. Banki Spółdzielcze są bezpieczne, ponieważ podlegają takim samym regułom i nadzorowi, jak wszystkie inne działające w Polsce banki. Ponadto są odporne na globalne kryzysy, ponieważ ich kapitał tworzą wkłady członkowskie – jest to więc lokalny kapitał. Banki Spółdzielcze nie są przy tym nastawione na maksymalizację zysku, ale na wspieranie społeczności, w których działają, dlatego są naturalnym partnerem dla lokalnych przedsiębiorców.