AKTUALNOŚCI

Innowacyjny biznes wyzwaniem gospodarczym Podkarpacia

Dodano: 30.10.2013

Rozmowa z dr. Krzysztofem Janikiem – wykładowcą w Akademii Obrony Narodowej, byłym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz doktoranci i studenci podkarpackich uczelni wzięli udział w konferencji zatytułowanej „Innowacyjny biznes wyzwaniem gospodarczym Podkarpacia”, która 3 października 2013 roku odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Konferencje otworzyli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksander Bobko oraz prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dr Artur Grzesik.

Tematem konferencji były możliwości wdrożenia nowoczesnych rozwiązań prowadzenia biznesu w postaci „wspólnych działań” lub „wspólnych przedsięwzięć”. Za sprawą Rozporządzenia Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2012 roku te pojęcia uzyskały status prawny uzupełniając dostępne do tej pory formy prowadzenia firm.

We współczesnym świecie o innowacjach mówimy bardzo często i wydawać by się mogło, że wiemy o nich wszystko. Ale moim zdaniem często w codziennym życiu zapominamy, że innowacje to nie tylko konkretne produkty, to także pewne rozwiązania technologiczne, ekonomiczne, techniczne, organizacyjne. Z pozycji dynamicznego rozwoju te innowacje są nam bezwzględnie potrzebne, bo przez pryzmat PKB czy innowacyjności firm nasz region jest oceniany. Jako samorząd województwa dbamy oczywiście o tworzenie szansy dla innowacyjnych działań. Już mamy zgłoszone takie innowacyjne projekty na wstępnej liście przedsięwzięć priorytetowych do sfinansowania w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020. Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, tam także z pewnością znajda się środki na innowacje. Poszukując szansy gospodarczej dla Podkarpacia musimy pamiętać, że proces dbania o innowacje jest procesem ciągłym - mówił otwierając konferencję marszałek Władysław Ortyl.

Dzisiejsza konferencja ma przede wszystkim dać nam wiedzę i wyrobić pogląd, dotyczący pewnego sposobu wspólnego działania o charakterze gospodarczym. Ma stworzyć szansę powstania bazy dobrych praktyk w tym zakresie i dać przekonanie, że ten szeroko rozumiany system kompetencji dla związków gospodarczych o integracji produktowej trzeba dopiero zbudować – powiedział w swoim przemówieniu wicemarszałek Lucjan Kuźniar.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksander Bobko podkreślał, jak ważne jest ciągłe kształcenie się oraz zdobywanie nowych kompetencji, a Artur Grzesik prezes rzeszowskiej RARR uwypuklał wagę „sieciowania” w kontekście innowacji, czyli kooperacji uczelni wyższych, firm, ośrodków naukowo – badawczych oraz innych podmiotów na rzecz tworzenia wspólnych projektów.

Wykład poświecony przykładom wspólnego ustalenia umownego instytucjonalizującego „kontrakt z rynkiem” zaprezentował w trakcie konferencji Józef Kamycki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, a ujęcie finansowe koncepcji biznesowej „stowarzyszeń ‘do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rynek” w kontekście współczesnych uwarunkowań w Polsce przedstawił dr Marcin Halicki, adiunkt na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Organizatorami konferencji byli wspólnie Marszałek Województwa Podkarpackiego, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.