AKTUALNOŚCI

Kredyt na energooszczędny dom lub mieszkanie – najlepiej w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS

Dodano: 29.10.2013



Banki Spółdzielcze z Grupy BPS, największego zrzeszenia Banków Spółdzielczych w Polsce, jako jedne z pierwszych oferują klientom kredyty hipoteczne na budowę domów lub zakup mieszkań energooszczędnych. Takie domy budowane zazwyczaj są poza aglomeracjami miejskimi, dlatego szczególną rolę w ich finansowaniu odgrywają właśnie Banki Spółdzielcze, tradycyjnie obecne w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich.

Kredyty energooszczędne w Bankach Spółdzielczych udzielane są w szybkim tempie – czas od złożenia wniosku i niezbędnych dokumentów do wydania decyzji to maksymalnie 10 dni. Banki Spółdzielcze działają lokalnie, Zarząd i inne osoby podejmujące decyzje pracują na miejscu, nie w odległej centrali, co sprzyja bliskim, indywidualnym relacjom z klientami. Pracownicy Banków Spółdzielczych znają swoich klientów, pamiętają ich imię i nazwisko oraz znają i potrafią uwzględnić ich konkretną sytuację. Krótko mówiąc w Banku Spółdzielczym decyzję podejmuje człowiek, a nie system.

- Osoba korzystająca z tego typu kredytu może liczyć na dopłaty pokrywające część kosztów inwestycyjnych, pokrycie kosztów weryfikacji projektu budowlanego i osiągniętego standardu energetycznego. Kredyt udzielany jest do 30 lat, istnieje możliwość dogodnej formy spłaty oraz możliwość karencji. Kredyt na dom lub mieszkanie energooszczędne pozwala w przyszłości ograniczyć koszty eksploatacji budynku oraz podnosi wartość takiej nieruchomości – podkreśla Karolina Bartkowska-Mazur, dyrektor PBS Bank Oddział w Rzeszowie.

W ramach umowy Banku BPS z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Banki Spółdzielcze z Grupy BPS udzielają kredytów do 100% wartości nieruchomości, na okres do 30 lat i z możliwością łączenia dochodów nawet czterech kredytobiorców. Oferują także do 24 miesięcy karencji w spłacie. Realizują dopłaty do budowy domów w wysokości nawet 50 tysięcy złotych, a do zakupu mieszkań w wysokości 16 tysięcy złotych. W Bankach Spółdzielczych można też uzyskać refinansowanie kosztów m.in. projektu budowlanego, potwierdzenia osiągnięcia standardu energooszczędnego, aktów notarialnych czy zadatków oraz zaliczek związanych z budową i zakupem nieruchomości. - Kredyt z dopłatą skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących mieszkanie czy dom od dewelopera który spełnia założone parametry energooszczędne – dodaje pani dyrektor.

Celem uruchomienia programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest zachęcenie Polaków do energooszczędnych inwestycji, korzystnych dla mieszkańców takich domów i mieszkań, a także dla środowiska naturalnego. Dom energooszczędny pozwala oszczędzać znaczne kwoty w trakcie jego eksploatacji – od 1 800 do nawet 6 000 złotych w zależności od rodzaju paliwa, którym ogrzewany jest budynek. Ponadto zdaniem ekspertów komfort mieszkania w domu pasywnym jest nieporównywalnie wyższy od mieszkania w zwykłym domu.

Dodatkowym bodźcem do budowy domu energooszczędnego jest dyrektywa 2013/31/WE Unii Europejskiej, na mocy której do 2020 roku wszystkie nowo budowane w Polsce domy będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zużyciem energii. Oznacza to, że w przyszłości może być trudniej sprzedać dom nie spełniający nowych standardów.