Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Lech Wałęsa: Człowiek Wolności 25-lecia

Dodano: 06.06.2014

lwalesa

Co pamiętamy z wyborów 1989? Pewnie każdy z nas ma inne wspomnienia. Większość z nas, już wówczas dorosłych, pamięta zdjęcia kandydatów opozycji z Lechem Wałęsą, zachęcający do głosowania, no i charakterystyczne słowa Joanny Szczepkowskiej w DTV: "Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm".

Po czerwcowych wyborach w Polsce powołano pierwszy niekomunistyczny rząd w bloku sowieckim. Kilka miesięcy później obalono mur berliński, następnie przyszła kolej na zrywy wolnościowe innych narodów. Jest wiele okazji do świętowania sukcesów i przemian, które w Europie zaprowadziły nowy ład.

Nasz kraj, w wyniku tych zmian, przybliżył się do grona najlepiej rozwiniętych państw świata. Powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszy niekomunistyczny w tej części Europy, a Leszek Balcerowicz wicepremier i minister finansów, przeprowadził rynkowe reformy gospodarcze.

Minione 25 lat, to także burzliwa historiografia lustracji w Polsce i kwestie tzw. „teczek”, niejednokrotnie wykorzystywanych w bieżącej polityce. Postulaty sprawdzania, kto z osób publicznych mógł być agentem UB i SB, wysuwały od przełomu 1989 r. różne, głównie prawicowe partie i środowiska. Optowały one za dokładnym przyjrzeniem się, która z osób publicznych mogła „współpracować” . Środowiska liberalne były temu przeciwne, a wywodzące się z partii komunistycznej sugerowały, że najwięcej agentów znajduje się wśród opozycjonistów z lat PRL. Jak podają różne źródła, znaczna część archiwów została zniszczona przez służby z lat 1989-1990. Dziś wydaje się, że emocje związane z „teczkami” nieco przycichły.

W czasie tego 25-lecia prowadzenie szkół przekazano samorządom. W systemie edukacji powstały szkoły niepubliczne, wprowadzono, budzące do dziś kontrowersje, gimnazja. Zmieniono także system egzaminów na zewnętrzne. Rozpoczęto również proces obniżania wieku szkolnego. W tym samym okresie przeprowadzono w dwóch etapach reformy administracyjne. Powstały samorządowe gminy, a kilka lat później utworzono samorządowe powiaty i województwa. Pierwsza reforma nie budzi dziś wątpliwości, na temat drugiej, opinie w społeczeństwie są zróżnicowane.

W pierwszych latach po transformacji ustrojowej, podczas prezydentury Lecha Wałęsy, udało się wyprowadzić wojska radzieckie z naszego terytorium. Wielu Polaków uznaje to za ogromny sukces ówczesnej polityki.

Również w tym ćwierćwieczu przeprowadzano wiele innych reform. Zmianom poddano m.in. system opieki zdrowotnej, system emerytalny, bankowy. Sprywatyzowano wiele gałęzi gospodarki. Prywatyzacja i sposób jej przeprowadzania wywołuje wśród elit politycznych i w samym społeczeństwie emocje i gorące dyskusje. Polacy i w tym względzie są podzieleni. Jedni z prywatyzacją wiązali nadzieje, u innych budziły się emocje i obawy. W większości taki stan utrzymuje się nadal.

Mimo wielu politycznych zawirowań, Polska zintegrowała się z Zachodem, wstąpiliśmy do NATO i do Unii Europejskiej. Jednak dziś, tak jak w wielu innych dziedzinach życia, nie brakuje Polaków nastawionych do tych struktur sceptycznie. Jak pokazały niedawne wybory do PE liczba niezadowolonych rośnie.

Wielu naukowców, socjologów i polityków stwierdza, że nie jest możliwe jednoznaczne określenie tych 25 lat, zwłaszcza w sferze społecznej. Narastające dysproporcje i nierówności wśród naszych obywateli, bezrobocie, emigracja młodych Polaków w poszukiwaniu pracy, to obok sporych korzyści z transformacji ustrojowej, niewątpliwie ogromne koszty, jakie ponosimy.

Kto najbardziej zyskał, a kto stracił na transformacji i jak historia oceni nasze pierwsze ćwierć wieku wolności, uzyskanej po Okrągłym Stole i jakie miejsce w historii Polski i Europy zajmie Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności, pokaże przyszłość.

Wiesława Kusztal
„Extra Brodnica”

Zobacz również: