Odwiedziło nas:
Dodano: 25.02.2014
20 lutego 2014 r. profesor Stanisław Kuś, podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej otrzymał honorowy tytuł - Doktora Honoris Causa. Tytuł ten jest nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.
Wkład prof. Stanisława Kusia w rozwój nauki i techniki jest nie do przecenienia, bowiem efekty jego prac towarzyszą nam w codziennym życiu. Prof. Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów budowli użyteczności publicznej. Są to m.in. obiekty sportowe ROSiR, hala "Oliwia" w Gdańsku, Stadion Narodowy w Aleppo w Syrii, hale AWF w Warszawie, hala widowiskowa "Spodek" w Katowicach "Podpromie" w Rzeszowie.
– Urodziłem się w Rzeszowie 1 lutego 1925 roku w rodzinie profesora gimnazjalnego, działacza PSL w czasie międzywojennym i więźnia politycznego w latach pięćdziesiątych. - czytamy w biografii zawodowej prof. Kusia. Podczas okupacji kształcił się w szkole rzemieślniczej, a potem pracował jako ślusarz w tzw. Rzeszowskich Polskich Zakładach Lotniczych. Następnie kontynuował naukę na tajnych kompletach. Był członkiem AK. W 1945 r. w Rzeszowie zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. – Od 1952 roku […] pracowałem w Centralnym Ośrodku Badawczo Projektowym „Bistyp” w Warszawie, jako projektant – konstruktor, kierownik pracowni oraz doradca dyrektora. – pisze prof. S. Kuś w swoim życiorysie zawodowym. Tytuł prof. nadzw. uzyskał w roku 1974, a w 1990 został mianowany prof. zw Politechniki Rzeszowskiej, z którą jest związany od 1976 roku. W naszej uczelni trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Ponadto był kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.
Profesor Stanisław Kuś plasuje się w czołówce wybitnych, współczesnych polskich projektantów konstrukcji budowlanych. Za wybitne osiągnięcia twórcze w działalności inżynierskiej, badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń: państwowych, resortowych, regionalnych i uczelnianych.
Szczegóły biografii naukowca dostępne na
stronie: http://portal.prz.edu.pl/nobackup/gazetaprz/2000/gaz-10-2000.pdf
Katarzyna Hadała
Źródło:http://portal.prz.edu.pl/
fot. M. Misiakiewicz/ PRz