Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

Dni Edukacji o NZJ

Dodano: 23.11.16 15:07


zdr10863925

Bezpłatne prelekcje lekarzy, psychologów i dietetyków, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – 26 listopada w Rzeszowie odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo „J-elita” w ramach Dni Edukacji


o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ) z przystankami w największych miastach w całej Polsce.
- Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C)


i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) oraz ich najbliższych. Podczas spotkania będzie można zadawać pytania specjalistom, m.in. na temat najnowszych metod leczenia NZJ - mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, a prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z ch. L-C. - Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami. Tu nikt się nie wstydzi mówić o chorobie i jej krępujących objawach. Dzięki temu osoby, które dopiero usłyszały diagnozę mogą poczuć, że nie są same i dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z chorobą


i związanymi z nią problemami.


Podczas spotkań zostaną poruszone m.in. tematy: leków biologicznych i biopodobnych, roli chirurga w leczeniu NZJ oraz pomocy psychologicznej, diety i leczenia żywieniowego, a także opieki nad stomią. Wśród specjalistów, którzy wystąpią podczas Dni Edukacji są: dr hab. n. med. Bartosz Korczowski – Kierownik Kliniki Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, dr n. med. Karolina Radwan - Klinika Gastroenterologii i Centralna Pracownia Endoskopii, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, dr n. med. Hanna Czajka – Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych-Szczepień, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie, mgr. Sara Jarmakiewicz – dietetyk, mgr Tomasz Miszczyszyn – przedstawiciel Nestle Health Science, mgr Dominika Wójcik – przedstawiciel Pharmabest, mgr Lidia Lew – przedstawiciel Ferring. Najbliższe spotkanie odbędzie się 26.11.2016 o godz. 10 w Auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Leszka Czarnego.


Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.


Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 1,7 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.


Zobacz również: