Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

Pomorze walczy o Rafała

Dodano: 02.04.19 16:08


zdr52621045

Policjant, który uratował mieszkańców kamienicy, teraz sam potrzebuje pomocy

Ma 39 lat, w marcu został ponownie tatą, a służba w policji to jego pasja - Rafał Waśko, aspirant, który uratował przed tragedią mieszkańców kamienicy w Cedrach Wielkich dziś sam potrzebuje pomocy – od innych. Badania kontrolne, zrobione na prośbę żony, przyniosły nieoczekiwaną, złą wiadomość – ostra białaczka szpikowa. Rafałowi szansę na życie może dać niespokrewniony Dawca szpiku - być może właśnie Ty.


Służąc innym


Praca w policji, połączona z niesieniem pomocy potrzebującym, była jego marzeniem od zawsze. Spełnił je w 2002 roku. Od tego czasu dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, a obecnie – Cedrów Wielkich. Choć sam nie ma się za bohatera, to dla mieszkańców jednej z kamienic w Cedrach Wielkich bez wątpienia nim jest. Był w trakcie obchodu, gdy w jednej z kamienic poczuł ulatniający się gaz. Aspirant Rafał Waśko bez zastanowienia ewakuował lokatorów i wezwał straż pożarną. Gdyby nie jego błyskawiczna reakcja, mogłoby się to zakończyć tragedią, ponieważ po wejściu służb stężenie gazu było już wysokie. W budynku, oprócz lokali mieszkalnych, znajdowało się przedszkole. Aspirant Rafał Waśko, dzięki zachowaniu zimnej krwi, ocalił kilkadziesiąt osób. Teraz sam potrzebuje kogoś, kto uratuje jego życie.


Szczęście w cieniu tragedii


Prywatnie Rafał jest mężem Karoliny i tatą dwójki dzieci – małej Asi i Arona, który przyszedł na świat kilka dni temu. Rodzina jest dla niego, jak sam mówi, olejem napędowym i największą wartością. Uwielbia spędzać z nią swój wolny czas, a szczęście jest teraz podwójne, od kiedy na świat przyszedł wymarzony - i długo wyczekiwany - syn. Niestety, zamiast być przy narodzinach dziecka, Rafał musiał przyjmować chemię, będąc z daleka od bliskich. Teraz najważniejszym celem dla niego jest wyzdrowienie, żeby mógł spędzać czas z całą swoją trójką.


Podstawowe badania kontrolne, które Rafał wykonał, dzięki namowom żony, wyszły nieprawidłowe, a dalsza diagnostyka, w tym badania molekularne, potwierdziły przypuszczenia – ostra białaczka szpikowa. Obecnie Rafał jest w trakcie drugiej chemioterapii, przed nim jeszcze jedna, a później przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.zdr_zdr526210452Sam jestem potencjalnym Dawcą szpiku, a do bazy Fundacji DKMS zarejestrowałem się jakieś 2 lata temu, gdy dowiedziałem się o chorobie jednej z mieszkanek terenu, podległego pod nasz komisariat w Cedrach Wielkich. Nigdy jednak nie sądziłem, że kiedyś to ja będę szukał Dawcy – dla siebie. Myślę, że warto pomagać i zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, bo jak pokazuje moja historia, nigdy nie wiadomo kiedy choroba nas dotknie. I przede wszystkim badajmy się – gdyby nie upór mojej żony, być może nie wróciłbym któregoś dnia ze służby.


powiedział Rafał Waśko, policjant chory na ostrą białaczkę szpikową.


Jak pomóc?


Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Tylko 25 procent przeszczepień to te wykonane dzięki Dawcom rodzinnym. Pozostałe 75 procent Pacjentów musi liczyć na pomoc Dawców niespokrewnionych.


Rejestracja w bazie Fundacji DKMS to zaledwie kilka prostych kroków, które dzielą nas od możliwości uratowania komuś życia – w tym życia Rafała i Innych Pacjentów. Żeby zostać Dawcą potencjalnym, nie trzeba wychodzić z domu - wystarczy wziąć do ręki telefon lub usiąść na chwilę przez ekranem komputera i wejść na stronę: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca. Rejestracja do bazy Dawców Fundacji DKMS to zaledwie kilka minut. To właśnie dzięki poświęceniu tej krótkiej chwili chorzy na nowotwory krwi mają szansę na powrót do zdrowia.

Zobacz również: