Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

ZDROWIE

Robot da Vinci dla pacjentów z południa Polski

Dodano: 28.02.19 17:22


zdr5643117

Pacjenci z południowo – wschodniej Polski zyskali dostęp


do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod wykonywania operacji chirurgicznych. Krakowski Szpital na Klinach, należący do Grupy Neo Hospital wzbogacił się o najnowszej generacji robota medycznego da Vinci. Pierwsze operacje ginekologiczne i urologiczne z wykorzystaniem robota placówka planuje przeprowadzić już pod koniec marca br.


zdr_zdr56431172

Sprowadzony do Krakowa system da Vinci to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych.


Z wykorzystaniem da Vinci przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1 mln operacji.


Stworzenie dostępu na najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, w tym pacjentów z chorobami nowotworowymi z terenu Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii operacje wykonywane z użyciem da Vinci są bezpieczniejsze, skuteczniejsze i pozwalają na szybszy powrót do aktywności życiowych operowanych pacjentów, w porównaniu z dotychczasowymi metodami zabiegowymi.


- To prawdziwy przełom dla pacjentów z południa Polski, którzy dotychczas byli pozbawieni dostępu do tej najnowszej technologii wykonywania operacji. Cieszymy się, że najnowszej generacji system wsparcia chirurgicznego da Vinci trafił do krakowskiego Szpitala na Klinach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył pacjentom – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.


Jak podkreśla, prof. dr hab. med. Piotr Chłosta, konsultant w dziedzinie urologii w Szpitalu na Klinach: ”zabiegi wykonywane z asystą systemów robotycznych urologii onkologicznej, w tym systemu da Vinci, pozwalają na wysoką precyzję przeważającej większości interwencji chirurgicznych. W zespołach dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, zapewniają zadowalającą kontrolę miejscową przy zachowaniu wszelkich zasad chirurgii znikomo - inwazyjnej: pacjent traci mniej krwi, przyjmuje mniejszą ilość leków przeciwbólowych, a jego rekonwalescencja, jak i pobyt w szpitalu są krótsze w porównaniu


z zabiegami laparoskopowymi. Szybciej też osiągane są satysfakcjonujące wyniki czynnościowe.”


Robot medyczny da Vinci oznacza także wyższy poziom skuteczności i bezpieczeństwa operacji ginekologicznych, w tym m.in. w operacjach macicy.


- „Chirurgia małoinwazyjna uważana jest za jedną z największych innowacji w ostatnich 30 latach. Tradycyjna laparoskopia, mimo uznanych korzyści, jakie posiada w stosunku


do tradycyjnej chirurgii otwartej, ma także pewne ograniczenia. Systemy robotyczne pozwalają wyeliminować dużą ich część. Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów ginekologicznych umożliwia minimalnie inwazyjne usunięcie zajętych przez nowotwór narządów i tkanek przy użyciu wyrafinowanych narzędzi, sterowanych przez lekarza operującego. Operacje z pomocą robota chirurgicznego są efektywną alternatywą konwencjonalnej laparotomii i laparoskopii.- dodaje prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, konsultant w dziedzinie ginekologii w Szpitalu na Klinach.


Pierwsze operacje z użyciem systemu da Vinci krakowski Szpital planuje przeprowadzić jeszcze w marcu br.


- Uruchomienie szerokiego programu rozwoju robotycznych technik operacyjnych idealnie wpisuje się w naszą misję. System da Vinci umożliwia nie tylko skuteczniejsze przeprowadzanie zabiegów, ale również zwiększa efektywność leczenia. Stworzenie dostępu do światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, ale także tworzy nową przestrzeń do eksploracji naukowo – badawczych w wielu dziedzinach nauk. Jestem przekonana, że krakowski ośrodek będzie doskonała bazą dla rozwoju robotyki medycznej


w Polsce, stąd obecność w naszym zespole wielu autorytetów medycznych oraz przedstawicieli najlepszych polskich uczelni. - komentuje Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.


Szpital na Klinach


Szpital na Klinach to funkcjonujący w Krakowie multidyscyplinarny, nowoczesny kompleks medyczny oferujący opiekę ambulatoryjną, diagnostyczną oraz szpitalną. Placówka dysponuje 26 łóżkami szpitalnymi, dwiema salami operacyjnymi, salami pooperacyjnymi z monitoringiem anestezjologicznym, salą chirurgii jednego dnia traktem porodowym, a także nowoczesną przychodnią przyszpitalną z zaawansowanym technologicznie zapleczem diagnostycznym.


W ramach wieloprofilowej działalności medycznej szpital wykonuje zabiegi operacyjne,


m.in. w zakresie ginekologii, urologii ortopedii, neurochirurgii, chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej.


Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl


Zobacz również: