Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

ZDROWIE

Jak normobaria wspomaga leczenie migreny?

Dodano: 01.02.21 10:44


zdr68157239

Migrena jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok rośnie liczba osób, które się z nią borykają. Szacuje się, że z powodu migreny może cierpieć nawet do 20% światowej populacji. Istnieje wiele teorii na temat mechanizmów wywołujących migrenę, jednak żadna z nich nie jest rozstrzygająca.

Co to jest migrena?


Migrena jest specyficznym rodzajem pierwotnych (samoistnych) bólów głowy, które nie są związane z żadnym innym schorzeniem. Ma ona charakter napadowy, często występuje z zestawem uciążliwych objawów neurologicznych.


Migrena jest chorobą, na którą chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Najczęściej zapadają na nią osoby w średnim wieku. Migrena występuje nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci.


Migrena - rodzaje


Istnieją dwie zasadnicze odmiany migreny: migrena bez aury oraz migrena z aurą.


Migrena bez aury – dotyka ona ok. 75% chorych na migrenę. Charakteryzuje ją występowanie silnego, pulsującego bólu głowy, zlokalizowanego głównie w okolicach skroni, trwającego od 4 do 72 godzin.


Migrena z aurą - występuje rzadziej (dotyczy ona ok. 25% ogółu chorych na migrenę). Charakteryzuje się występowaniem tzw. aury, czyli zespołu objawów poprzedzających napad bólu głowy (sierpowate lub zygzakowate miraże, pulsujące lub błyszczące punkty lub ciemne plamki występujące głównie po jednej stronie, utrata łaknienia, okresowe drętwienie kończyn, trudności w mówieniu i koncentracji).


Migrena - objawy


Najczęściej występujące objawy towarzyszące migrenowym bólom głowy to:


• występowanie nudności oraz wymiotów,


• nadwrażliwość na światło,


• nadwrażliwość na bodźce, szczególnie zapachowe czy dźwiękowe,


• nasilenie bólu podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej,


• łzawienie oczu.


Migrena przyczyny


Do dziś nie udało się jednoznacznie określić czynników odpowiadających za występowanie migreny. Wieloletnia obserwacja pozwala przypuszczać, że przyczyna choroby może mieć charakter wieloczynnikowy - najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe.


Tlenoterapia normobaryczna w walce z migreną


Tlenoterapia normobaryczna zwiększa ilość tlenu dostarczanego do komórek ciała. Poprzez dotlenienie tkanki mózgowej oraz poprawę przepływu krwi dochodzi do zniwelowania dolegliwości wynikających z niedotlenienia, w tym objawów migreny. Przebywanie w komorze normobarycznej wpływa na zwiększenie dostawy tlenu do krwi w mózgu, co skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych oraz przerwaniem ataku migreny.


Efekt działania tlenoterapii normobarycznej występuje już po kilku minutach od wejścia do komory i ma trwałe rezultaty. Osoby systematycznie korzystające z zabiegów w komorze normobarycznej zauważyły znaczny spadek liczby ataków migreny oraz zmniejszenie ich nasilenia.


Normobaria pomaga nie tylko w leczeniu migreny


Terapia normobaryczna pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. W szczególności spowalnia proces starzenia się, przyspiesza rozwój naczyń krwionośnych, wspomaga szybszy powrót do zdrowia po przebytych urazach oraz zabiegach, stymuluje układ odpornościowy, wpiera organizm w walce z zakażeniami, zwiększa wydolność fizyczną, psychiczną oraz zdolność do zapamiętywania, wspomaga walkę z cellulitem oraz odchudzanie.


Dodatkowo warunki panujące w komorze stymulują komórki skóry (fibroblasty) do produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna, a zmarszczki zostają wygładzone.


Normobaria wykorzystywana jest również w leczeniu autyzmu, boleriozy oraz depresji.


Gdzie znajdę profesjonalną komorę normobaryczną w Rzeszowie?


Pamiętajmy, że w terapii normobarycznej kluczowe znaczenie ma korzystanie ze sprawdzonego, certyfikowanego urządzenia.


N-Baria jest pierwszą certyfikowaną komorą normobaryczną w Rzeszowie, spełniającą wszystkie badania pod względem jakości i bezpieczeństwa. Producentem komory jest firma Ekonstal, której to komory normobaryczne jako jedyne w Polsce zostały przebadane przez naukowców na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz posiadają znak CE.


N-Baria działa pod patronatem dr. Jana Pokrywki.


Zarezerwuj sesję tlenoterapii normobarycznej:


tel. 608 127 361


email: kontakt@n-baria.pl


https://www.n-baria.pl/


www.facebook.com/nbariarzeszow


www.instagram.com/nbariarzeszow/


Linki:


https://www.abcmigrena.pl/


https://www.medistore.com.pl/zdrowie/migrena


E. Lucarini, „Hyperbaric Oxygen Treatment in Mild Traumatic Brain Injury”, December 11, 2014


Bennett MH, French C, Schnabel A, Wasiak J, Kranke P. „Normobaric and hyperbaric oxygen therapy for migraine and cluster headache”, Cochrane Database Syst Rev., 2008 Jul 16


Bennett MH, French C, Schnabel A, Wasiak J, Kranke P, Weibel S , „Normal pressure oxygen therapy and hyperbaric oxygen therapy for migraine and cluster headaches”, 28 December 2015


Effedal OS, Lydersen S, Helde G, White L, Brubakk AO, Stovner LJ, „A randomized, double blind study of the prophylactic effect of hyperbaric oxygen therapy on migraine”, Cephalalgia, 2004 Aug;24(8):639-44.


Zobacz również: