Odwiedziło nas:
Dodano: 08.12.21 15:35
Bezpłatne szczepienia przeciw zakażeniom pneumokokowym dla mieszkańców gminy Trzebownisko
Trwa program szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom skierowany do mieszkańców miejscowości: Trzebownisko, Łąka, Terliczka, Łukawiec, Stobierna, Tajęcina, Zaczernie, Jasionka, Wólka Podleśna, Nowa Wieś. Z akcji mogą skorzystać osoby w wieku od 60 r.ż. Jest to niepowtarzalna szansa, aby ochronić się przed bakterią będącą przyczyną chorób układu oddechowego, w tym groźnego dla zdrowia i życia pneumokokowego zapalenia płuc, którego – w dobie wciąż przybierającej na sile pandemii COVID-19 – szczególnie należy unikać. Takie działania są rekomendowane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Światową Organizację Zdrowia WHO. Program finansowany jest z budżetu Urzędu Gminy Trzebownisko. Realizatorem inicjatywy jest Centrum Medyczne „MEDYK”, mieszczące się w Jasionce przy ulicy Jasionka 954F. Rejestracja odbywa się pod numerami: (17) 865 20 92 oraz 509 890 627. Szczepienia trwają do końca bieżącego roku, a skorzystać
z nich może każda osoba objęta programem.
Czym są pneumokoki?
- Pneumokoki to potencjalnie poważne bakterie, które nazywamy także dwoinką zapalenia płuc. Bakterie te są bardzo rozpowszechnione na świecie, więc do zakażenia może dojść w każdej chwili i dowolnym miejscu, a ich nosicielem może być każdy z nas. Oprócz zapalenia płuc pneumokoki mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych czy posocznicy zwanej sepsą. Trzeba zaznaczyć, że choroby wywołane zakażeniami pneumokokowymi są poważnym obciążeniem układu oddechowego, co w dobie pandemii COVID-19, jest szczególnie niebezpieczne. U pacjenta chorującego na COVID-19, istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego, między innymi właśnie pneumokokowego, dlatego też w dobie wciąż trwającej i niestety przybierającej na sile pandemii, polscy i światowi eksperci rekomendują, aby osoby dorosłe chronić przed pneumokokami. Zdarza się, że po zakażeniu pacjent wymaga hospitalizacji, szacowane jest także, że 1 na 20 zachorowań kończy się śmiercią. Profilaktyczne szczepienie może więc ochronić pacjentów przed bardzo poważnymi skutkami zachorowań.. – tłumaczy i ostrzega dr n. med. Ryszard Konior, Prezes Zarządu Fundacji „Aby Żyć".
Kto należy do grupy zwiększonego ryzyka zachorowań?
Do grup szczególnego ryzyka należą: osoby starsze, osoby z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami odporności, takimi jak: zakażenie HIV, przewlekłe choroby nerek, zespół nerczycowy, białaczka, chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, immunosupresja, uogólniona choroba nowotworowa, osoby dotknięte chorobami przewlekłymi serca, płuc, wątroby, cukrzycą, anemią sierpowatą, wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, osoby posiadające implant ślimakowy, pacjenci z wrodzoną lub nabytą asplenią, czyli brakiem śledziony, ale także osoby palące i nadużywające alkoholu.
- Przy ustalaniu wieku adresatów programu szczepień sugerowaliśmy się najnowszymi danymi dotyczącymi zapaleń płuc wywoływanych przez pneumokoki. Z naszych analiz wynika, iż wśród populacji ludzi dorosłych najbardziej narażoną na zakażenia są osoby w wieku 60+, dlatego też do tej grupy mieszkańców postanowiliśmy skierować nasz program – mówi dr Sławomir Porada, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego - Zastępca Wójta Gminy Trzebownisko.
Jaki jest cel programu?
- W obliczu szybko starzejącego się społeczeństwa zakażenia pneumokokowe oraz związane z nimi powikłania będą coraz częstszym problemem zdrowotnym w Polsce i Europie. Aby jak najdłużej zachować zdrowie wśród osób po 60 r.ż., strategie zdrowia publicznego powinny koncentrować się na zapobieganiu chorobom, których można uniknąć m.in. poprzez szczepienie profilaktyczne. Dlatego też zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie programu szczepień przeciwko pneumokokom w Gminie Trzebownisko, dzięki czemu dostarczamy mieszkańcom gotowe rozwiązania - tłumaczy dr Sławomir Porada – Naszym celem jest zmniejszenie zachorowań wywoływanych przez chorobę pneumokokową
o min. 30% w populacji osób powyżej 60 r. ż. objętych programem, czyli zamieszkałych na terenie Gminy Trzebownisko.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Program profilaktycznych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokom to świetna okazja, aby jeszcze przed świętami zadbać o zdrowie swoje, ale także swoich bliskich. Musimy pamiętać, że nawet jeśli teraz jesteśmy w pełni sił, w każdej chwili możemy być narażeni na zakażenie bakteriami pneumokokowymi – szczególnie w przypadku dużych skupisk, takich jak np. świąteczne zakupy, święta spędzane w gronie rodziny etc. Warto mieć na uwadze, że dzięki pełnej refundacji szczepienia, mieszkańcy Gminy nie muszą martwić się o bariery finansowe, które mogłyby być znaczące
w aktualnym okresie. Szczepionkę przeciw pneumokokom można łączyć ze szczepionką przeciw grypie. Można podawać ją też nawet dzień przed lub dzień po szczepieniu przeciw COVID-19. Szczepienia są obecnie jedyną, dostępną i bezpieczną metodą ochrony przed infekcjami pneumokokowymi.
- Bardzo cieszą mnie wszystkie takie inicjatywy, są one wyrazem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców i stanowią dla nich wielką wartość. Profilaktyka chorób zakaźnych to nieodłączny element polityki senioralnej. Gorąco zachęcam Państwa, aby idąc za przykładem Gminy Trzebownisko podejmowali i wdrażali Państwo działania prewencyjne zmierzające do skutecznej kontroli zakażeń
w Państwa regionach – podsumowuje dr n. med. Ryszard Konior.
Jak zapisać się na szczepienie?
Mieszkańcy miejscowości: Trzebownisko, Łąka, Terliczka, Łukawiec, Stobierna, Tajęcina, Zaczernie, Jasionka, Wólka Podleśna, Nowa Wieś, którzy chcą zostać objęci programem, mogą rejestrować się pod numerami: (17) 865 20 92 oraz 509 890 627. Szczepienia odbywają się w Jasionce w Centrum Medycznym MEDYK przy ulicy Jasionka 954F do końca bieżącego roku. Na miejscu pacjenci będą zobowiązani do wypełnienia krótkiego oświadczenia potwierdzającego zgodę na wzięcie udziału w programie profilaktycznych szczepień przeciw pneumokokom.
- Gorąco zachęcamy inne samorządy do realizacji programów szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym, w szczególności dla grupy wyjątkowo narażonej na przebycie choroby, czyli osób 60+. Istotnym elementem w walce z tą groźną bakterią jest profilaktyka, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych. Zalecaną formą profilaktyki są skuteczne wśród dorosłych szczepienia, dlatego warto umożliwić mieszkańcom swoich Gmin dostęp do ich bezpłatnego wykonania. Serdecznie zachęcam też mieszkańców Naszej Gminy do skorzystania z tej możliwości bezpłatnego szczepienia, którą umożliwia nasz Urząd - zachęca dr Sławomir Porada.
Więcej informacji:
Agnieszka Pawlikowska
a.pawlikowska@compasspr.pl
tel. 515 315 332
Aleksandra Konopka
a.konopka@compasspr.pl
tel. 696 133 035
Zobacz również: