AKTUALNOŚCI

„Rynek pracy w nowej perspektywie”

Dodano: 31.01.2014

„Rynek pracy w nowej perspektywie”

Przedstawiciele Urzędów Pracy z województwa podkarpackiego dyskutowali w Urzędzie Marszałkowskim o możliwościach zwiększenia możliwości rynku pracy w nowej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Organizatorem konferencji - „Rynek pracy w nowej perspektywie” był Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Przybyłych gości powitał gospodarz województwa - marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podczas konferencji przekazał na ręce dyrektorów urzędów pracy listy okolicznościowe w związku z Dniem Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Podziękował im także za dotychczasową pracę na rzecz aktywizacji zawodowej mieszkańców Podkarpacia i życzył powodzenia w dalszej działalności zmierzającej do przeciwdziałania bezrobociu.

Poruszając temat przyszłej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich, marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na inną niż dotychczas formułę funduszu społecznego, który teraz będzie funkcjonował w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– „Podejście do rynku pracy w nowej perspektywie nakierowane jest przede wszystkim na efektywność. Fundusz Społeczny będzie częścią Regionalnego Programu Operacyjnego, co oznacza, że wybraliśmy trudniejszą drogę realizacji przedsięwzięć, ale prowadzącą do większej ich efektywności. Przyjęliśmy już RPO, teraz program musi zostać poddany pod konsultacje społeczne. Jednym z instrumentów rozwoju społecznego jest kontrakt terytorialny, dlatego obecnie pracujemy nad projektami kluczowymi, które chcemy włączyć do poziomu krajowego, by uzyskać dla ich realizacji, jak najwięcej środków.”



rynek2

Marszałek mówił dużo o przyszłej perspektywie, w tym o sposobie wyboru projektów, czy programach dla osób szukających pracy

- „Mając duże doświadczenia we wdrażaniu projektów w ramach RPO, chcemy w nowej perspektywie finansowej podejść do projektów, nie tylko w trybie konkursowym, ale także w trybie projektów kluczowych. W nowej perspektywie chcemy rozwijać doradztwo edukacyjno-zawodowe, myślimy też o kompleksowym programie aktywizacji społecznej i „podkarpackiej strefie młodych” – to ważny projekt z punktu widzenia zatrzymywania ludzi młodych na Podkarpaciu, poprzez stworzenie im optymalnych warunków zmierzających do rozwoju i podjęcia pracy. Chcemy też zracjonalizować środki przeznaczane na szkolenia dla bezrobotnych, tak aby były one przeprowadzane pod kątem konkretnych potrzeb przedsiębiorców.”

„Musimy też wspierać osoby przedsiębiorcze, poprzez przeznaczanie środków na rozwój małych firm, w tym składkę do ZUS, szkolenia, doradztwo, czy pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej. Dane wskazują, że ok. 60% takich firm nadal prosperuje po 30 miesiącach – a to bardzo dobry wynik.” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Na konferencji głos zabrał Tomasz Czop - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, który podsumował 2013 rok na podkarpackim rynku pracy i przedstawił efekty realizacji przez rzeszowski WUP - Projektu pilotażowego „Partnerstwo dla Pracy”, dzięki któremu na Podkarpaciu poddano aktywizacji zawodowej ponad tysiąc osób.

Daniel Kozik

Biuro Prasowe