Odwiedziło nas:
Dodano: 10.02.2014
Młodzież z rypińskiego Zespołu Szkół Miejskich pod okiem opiekunów: Marka Murawskiego i Marleny Kudły rozpoczęła już obserwacje astronomiczne, korzystając ze sprzętu zakupionego do Astrobazy. W ramach zajęć astronomicznych zapoznali się ze specyfiką i obsługą sprzętu oraz zdobyli podstawową wiedzę na temat kosmosu. Choć tematyka trudna, to chętnych do spoglądania w gwiazdy nie brakuje. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczy w zajęciach i dokonuje samodzielnych obserwacji. Nad zajęcia teoretyczne przedkładają praktyczne, w czasie których można np. dzięki teleskopom Coronado obserwować Słońce, znajdujące się na nim plamy i zachodzące protuberancje.
Łowcy planet
Choć brzmi to niewiarygodnie, to uczniowie rypińskiego ZSM dzięki Astrobazie mają możliwość współpracy z NASA. Chętni uczestniczą w międzynarodowym projekcie pod nazwą „Plantethunters” , w którym korzystając ze zdjęć przesyłanych właśnie przez NASA, zarejestrowanych w gwiazdozbiorze Łabędzia za pomocą teleskopu Keplera, mogą wskazywać na przypuszczalne planety w tranzycie. Teleskop Kepler obserwuje gwiazdy w i rejestruje ich jasność w odstępach 30-minutowych, co pozwala na wychwycenie ewentualnych tranzytów planet. Tranzyt jest popularną metodą poszukiwania planet pozasłonecznych stosowaną przez astronomów na całym świecie. Młodzi ludzie wskazują na zdjęciach tylko przypuszczalne planety. Znalezione wyniki przesyłane są do NASA, gdzie naukowcy weryfikują znaleziska. Może się zdarzyć, że kolejną planetę odkryje właśnie ktoś z naszych rypińskich uczniów lub ich opiekunów.
Zaproszenie
Rypińska Astrobaza pragnie sprawdzić, ilu pasjonatów astronomii jest w naszym mieście i wszystkich zainteresowanych zaprasza już 27 marca na wieczorne obserwacje Księżyca i innych obiektów astronomicznych. Będą one trwały od 20.00 do 23.00. Chętni mogą się zgłaszać pod adresem mailowym: astrobaza@o2.pl.
Rypin, choć z dala od dużych ośrodków naukowych i badawczych, stara się jednak utrzymywać wysoki poziom. Udział młodzieży w astronomicznych projektach międzynarodowych oraz aktywizacja lokalnej społeczności zainteresowanej tematyką, stanowi tego najlepszy dowód. Od jakiegoś czasu działa także oficjalna strona Astrobazy:http://www.facebook.com/Astrobazarypin. Można tu na bieżąco śledzić poczynania młodych naukowców, a także poznawać ciekawostki ze świata astronomii. Choć do gwiazd zazwyczaj daleko, w Rypinie dzięki działalności Astrobazy – jakby nieco bliżej.
„Extra Rypin”