ZDROWIE

Śmiech to zdrowie!

Dodano: 18.10.2013



Każdy z nas zna powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele prawdy się w nim kryje. Osoby wesołe, radosne, często się śmiejące (nie, to nie dotyczy nerwowego chichotu) - są zdrowsze i przeważnie dłużej żyją. A nawet jeśli już zachorują, przechodzą choroby znacznie łagodniej niż inni. I, nie zapominajmy, są też postrzegane jako atrakcyjniejsze.

Jak powiedział dr Michael Miller z uniwersytetu w Marylandzie po przeprowadzeniu serii testów klinicznych - Trzydzieści minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu i 15 minut śmiechu dziennie w sposób zasadniczy poprawią stan naszego zdrowia i systemu krwionośnego. Sposób, w jaki śmiech oddziałuje korzystnie na nasze zdrowie, tak naprawdę nie został jeszcze do końca wyjaśniony. Trochę już jednak wiadomo…wpływa:



Pozytywnie na mózg

Rozbawienie “bierze się” z płatu czołowego - to on właśnie zaczyna bardzo intensywnie pracować, kiedy wybuchamy śmiechem. Oprócz tego poprawia się także koordynacja aktywności obu półkul mózgu, a to właśnie jej zaburzenia prowadzić mogą do depresji.



Pozytywnie na serce

Śmiech przyspiesza bicie serca i poprawia krążenie krwi. Dzięki temu nie tylko “ćwiczy” nasz krwiobieg, ale również znacznie lepiej dotlenia poszczególne organy i tkanki. Ponieważ dotyczy to też mózgu, poprawia się nasza koncentracja i sprawność.



Pozytywnie na układ oddechowy

Normalnie oddychamy dość płytko, wdychając stosunkowo niewielkie ilości powietrza. Organizm jest wówczas mało dotleniony - sytuacja drastycznie zmienia się, kiedy zaczynamy się śmiać. Płuca napełniają się dwu, a nawet trzykrotnie większą ilością powietrza, co dodatkowo usprawnia dotlenianie wszystkich części naszego ciała.



Pozytywnie na hormony

Śmiech pobudza do działania układ odpornościowy, dzięki czemu właśnie osoby radosne rzadziej chorują i mniejsze jest u nich ryzyko złapania infekcji. Podczas takiego wybuchu radości zwiększa się również mocno wydzielanie endorfin (”hormonów szczęścia”) działających także przeciwbólowo; hamowane jest natomiast wydzielanie adrenaliny i kortyzolu (”hormony stresu”).



Społeczna rola śmiechu

Udowodniono, że śmiech jest jednym z elementów integrujących ludzi - w mniejszych grupach, ale także jako społeczeństwo. Osoby uśmiechnięte i optymistycznie nastawione do życia mają również większą szansę na odniesienie sukcesu zawodowego i prywatnego. Postrzegani są jako bardziej atrakcyjni, ale także kreatywni i lepiej sobie radzący z problemami. I w większości przypadków tak właśnie jest.

Także nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie i Państwu dużo uśmiechu na co dzień.