Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

KARPACKIE KLIMATY 2015

Dodano: 10.08.15 17:59


akt10624588

Węgierskie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, rękodzieło artystyczne, niezwykłe smaki i zapachy to po prostu KARPACKIE KLIMATY!

Już dziś zarezerwuj przedostatni letni weekend, 21 - 23 sierpnia 2015 i zatrzymaj klimat lata kończąc wakacje mocnym akcentem. Zapraszamy do Krosna na niepowtarzalny Festiwal Kultur Pogranicza !!!


KARPACKIE KLIMATY DZIECIOM (piątek, sobota, niedziela)


Na Karpackie Klimaty przybywają całe rodziny. Specjalnie dla najmłodszych bywalców przygotowujemy miejsce, gdzie mogą spędzić miło i twórczo czas. W specjalnie zaaranżowanej scenerii odbywać się będą warsztaty rękodzielnicze. Zaprezentowane zostaną spektakle plenerowe dla najmłodszych.


FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORTIUSA (piątek, sobota, niedziela - Rynek)


Święto miłośników węgierskich wina to hołd dla tradycji polsko-węgierskiego handlu tym szlachetnym trunkiem sięgającej XVI wieku, w której Krosno zajmuje znaczące miejsce. Ten festiwal jest szczególny, gdyż do najlepszych węgierskich win dołączą wina polskie. Degustacje odbywać się będą w Centrum Dziedzictwa Szkła. Nad świętem wina czuwa kupiec i mecenas sztuki - Robert Wojciech Portius, a ten element Karpackich Klimatów organizuje Stowarzyszenie Portius.


ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICJYJSKICH (piątek, sobota, niedziela)


Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Ideą przyświecającą Zakątkowi jest połączenie tradycji ze współczesnością. Doroczny konkurs na Tradycyjną Nalewkę Galicyjską konkurs@unia.org.pl. połączony z nowoczesnymi trendami w muzyce, zapach staropolskiej kuchni górujący nad wystawami sztuki współczesnej, daje niepowtarzalną atmosferę mieszania się epok i kultur. Miejsce, w którym odbywa się impreza, to ulica Franciszkańska, która nadaje jej niepowtarzalną scenografię starego miasta pamiętającego upływający czas na galicyjskich ulicach.


SZKLANY ZAKĄTEK (piątek, sobota, niedziela)


Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła i miejscowe pracownie artystyczne związane z obróbką i zdobnictwem szkła. Atrakcyjne pokazy wytopu szkła prosto z hutniczego pieca ustawionego na krośnieńskim bruku, możliwość samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet pisania na szkle. Szklane zagłębie w pigułce dla wszystkich odwiedzających Karpackie Klimaty.


ŚWIĘTO CHLEBA (sobota, niedziela)


Zapach chleba o poranku na krośnieńskim Rynku nawiązuje do wielowiekowych tradycji wypieku chleba w naszym mieście. Lokalni mistrzowie piekarstwa stają w szranki o zdobycie zaszczytnego tytułu „Ulubiony Chleb Krośnian”, który przyznaje publiczność Karpackich Klimatów.


Konkurs na ULUBIONY CHLEB KROŚNIAN nawiązuje do siedemsetletniej tradycji piekarskiej Krosna - miejscy piekarze swój statut cechowy uzyskali w 1459 r., chociaż już w dokumencie z 1367 r. mówi się o kramach przeznaczonych specjalnie dla przedstawicieli tego zawodu. Niepowtarzalny smak chleba z Krosna, pieczonego według pradawnych receptur, poznają wszyscy Goście „Karpackich Klimatów”. Co więcej - można będzie też wybrać najbardziej smakowity chleb imprezy. A każdy, kto odda swój głos na wybrany rodzaj chleba, ma szansę wygrać nietypowe i bardzo smakowite nagrody.


SZTUKA KARPACKA I TRADYCYJNE SMAKI (piątek, sobota, niedziela)


Przyciągają wzrok kolorowe stragany pełne ręcznie wykonanych drobiazgów: delikatnych koronek, biżuterii, drewnianych świątków i bieszczadzkich aniołów, ceramiki, wiklinowych plecionek o oryginalnych kształtach. Artyści regionu karpackiego wystawiają swoje obrazy, rzeźby i przepiękne tkane wyroby. W naszym regionie wciąż bardzo wiele osób kultywuje tradycje rękodzieła artystycznego, a co najważniejsze chce podzielić się tym z innymi. Można podziwiać i kupować. Region Podkarpacia słynie ze smacznej i zdrowej żywności wytwarzanej w tradycyjny sposób. Gospodynie przyjeżdżają do Krosna i stawiają na stołach mnóstwo smakołyków, począwszy od ciast, wędlin, kwaszonych ogórków, proziaków, gomółek, czy miodu. Wszystko przygotowane według tradycyjnych receptur. Każdy może znaleźć tutaj swój własny ulubiony smak i zabrać go do domu. Na krośnieńskim rynku goszczą także potrawy ze Słowacji, Węgier i Ukrainy.


ZWIEDZANIE WIEŻY FARNEJ (sobota)


W trakcie Karpackich Klimatów udostępniona zostanie dla zwiedzających wieża kościoła farnego. (Wczesnobarokowa dzwonnica wybudowana w latach 1637 - 51 z fundacji Wojciecha R. Portiusa, z trzema dzwonami, w tym słynnym Urbanem, zaliczanym do największych w Polsce.)Podziwiać będzie można z tarasu widokowego nie tylko miasto, ale także panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego i Beskid Niski. Wspaniałe widoki to nie jedyna atrakcja wieży. Znajdują się tam trzy wspaniałe dzwony. Czynna będzie wystawa fotografii Mariusza Kusa.


kk20152



PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII (piątek, sobota, niedziela)


Wystawa jest inicjatywą mającą na celu zwiększenie oferty kulturalnej miasta. Organizowana na czas trwania Karpackich Klimatów prezentuje zdjęcia członków Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY (piątek, sobota, niedziela)


Wszystko co dzieje się w trakcie Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty uwiecznią fotograficy ze Słowacji, Rumunii Ukrainy i Węgier, uczestniczący w Międzynarodowym Plenerze Fotograficznym. Z tego spotkania mistrzów aparatu powstanie fotoreportaż wędrujący po galeriach pogranicza i promujący spotkanie kultur w Krośnie.


BIEG ULICZNY O SKARB PORTIUSA (niedziela)


START – Rynek - Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Legionów, Rondo Niezapominajki, Niepodległości, Żółkiewskiego. Białobrzeska, Moniuszki, Konopnickiej, Krakowska, Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Piłsudskiego, Rynek – META. Organizatorem biegu jest MOSiR w Krośnie.


Zobacz również: