Odwiedziło nas:
Dodano: 07.02.23 15:58
50 zespołów naukowych zakończyło prace nad swoimi projektami, których łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 13 milionów zł. Przedmiotem prac badawczych była m.in. procedura monitorowania wybranych parametrów zdrowotnych żołnierzy sił specjalnych, peptydy wykrywające nowotwory w trakcie okresowych badań obrazowych czy oprogramowanie dla systemu dynamicznej wyceny nieruchomości komercyjnych.
W ramach III naboru do Programu grantowego dofinansowano 63 podkarpackie projekty na łączną kwotę ponad 17 mln zł. Środki na swoje badania otrzymali naukowcy z pięciu uczelni: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno- Ekonomicznej w Jarosławiu oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Wśród 50 projektów, które zakończyły się w grudniu ubiegłego roku, 25 realizowali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jeden z nich dotyczył opracowania procedury monitorowania wybranych parametrów zdrowotnych żołnierzy sił specjalnych przy użyciu technik obrazowych i poszukiwania nowych bio-markerów hormonalnych wykrywających we wczesnym stadium niekorzystne zmiany stanu zdrowia.
Również 21 zespołów naukowych z Politechniki Rzeszowskiej zakończyło prace nad swoimi badaniami. W ramach jednego z nich, naukowcy opracowali biodegradowalne przegrody, które znacząco podnoszą efektywność poziomych ściekowych wymienników ciepła. Inny zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej pracował nad peptydami, które – wnikając do wnętrza komórek prawidłowych i nowotworowych – będą mogły wcześnie wykrywać nowotwory w trakcie okresowych badań obrazowych, co pozwoli na opracowywanie indywidualnych planów terapii.
W ramach III naboru do Programu grantowego PCI, dofinansowaniem zostały objęte 2 projekty naukowe: jeden z nich dotyczył pozyskania substancji bioaktywnych z Inonotus obliquus w formie możliwej do zastosowania we wzbogacaniu żywności, natomiast drugi polegał na opracowaniu innowacyjnych kosmetyków naturalnych. Oba zespoły naukowe zakończyły już swoje badania.
Po raz pierwszy w historii Programu grantowego PCI, dofinansowanie otrzymały uczelnie spoza Rzeszowa: PWSTE w Jarosławiu oraz PANS w Krośnie. Projekt naukowy badaczy z PWSTE był związany z wykonaniem oprogramowania dla systemu dynamicznej wyceny nieruchomości komercyjnych, a projekt naukowców z Krosna – wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO.
Kolejnym etapem pracy nad projektami naukowymi jest dopasowanie ich do wymagających potrzeb rynkowych. – Obecnie analizujemy wszystkie zakończone projekty i oceniamy ich potencjał pod kątem komercjalizacji. Następnym krokiem będzie nawiązanie kontaktu z potencjalnymi inwestorami oraz wsparcie w zakresie poszukiwania odpowiednich źródeł finansowania. Wiele spośród tych projektów odpowiada na wyzwania współczesnego biznesu i z powodzeniem może być dalej rozwijana – mówi Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych jest realizowany w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka”
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Martyna Borczyk
Specjalista ds. komunikacji i PR
+ 48 572 601 241
m.borczyk@pcinn.org
Zobacz również: