Odwiedziło nas:
Dodano: 06.12.21 13:57
Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach
Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, MFiPR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Klimatonu przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław.
Gniezno - monitoring wody i odprowadzanych ścieków
Zespół Lorem Ipsum za stworzenie koncepcji przebudowy całego procesu związanego z odprowadzaniem ścieków, która zakłada cyfryzację czynności administracyjnych i kontrolnych dla lepszego monitoringu gospodarki ściekowej w Gnieźnie.
Rybnik – analiza mobilności w transporcie publicznym
Zespół Trzeci za stworzenie aplikacji, która wykorzystuje ponad 330 tys. danych historycznych takich, jak: wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualne rozkłady jazdy, dzięki czemu pozwala przeanalizować obciążenie linii autobusowych czy tramwajowych oraz poszczególnych przystanków. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku.
Rzeszów – mapowanie zagrożeń klimatycznych
Zespół Connected Life za stworzenie platformy Connected City. Składa się ona z danych uwzględniających zaludnienie Rzeszowa, zgłoszone podtopienia, lokalizację instytucji oświaty, położenie jednostek OSP, pomiarów czujników Airly i historię odczytów innych sensorów. Mapa umożliwia wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń i filtrowanie ich w celu sprawnego zarządzania miastem.
Wrocław - zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów
Zespół Active Eco Mobility za aplikację Aktywnie do szkoły, przeznaczonej dla uczniów oraz nauczycieli, która pozwala na zgłaszanie przez dzieci miejsc uważanych przez nie za niebezpieczne. Oprogramowanie powiadomi rodzica o zakończeniu przez jego pociechę samodzielnej podróży do szkoły i przydzieli punkty za aktywne pokonanie drogi.
Biuro Prasowe PFR
media@pfr.pl
Zobacz również: