Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

„Ratowani i ratujący okiem wrażliwego artysty”

Dodano: 11.09.23 15:03


akt29978287

Fundacja Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce ogłosiła dwa konkursy - literacki i fotograficzny, w ramach otwartego konkursu ofert „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” jako zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury w 2023 r. Tematem konkursu jest postawa polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Tematyka zagłady Żydów i ratowania ich przez polskie społeczeństwo jest stale obecna w polskiej literaturze. W ostatnim czasie ukazało się dużo publikacji - książki i broszury historyczne, artykuły w gazetach na portalach - o postawie rodziny Ulmów, Sprawiedliwych z podkarpackiej Markowej.


Mająca w Rzeszowie siedzibę Fundacja lazarycka postanowiła zainteresować dziejami rodziny Ulmów artystów – pisarzy, poetów oraz fotografików. Ogłoszony został konkurs literacki „Ratujący i ratowani okiem wrażliwego artysty”, który potrwa do 30 października 2023 r. Autorzy mogą przysłać wiersz, opowiadanie (do 6 tys. znaków) pokazujące postawę Sprawiedliwych zarówno z perspektywy polskiej, jak i żydowskiej. Liczymy, że wrażliwi artyści wniosą nowe spojrzenie na tę tematykę - mówi prezes Fundacji dr Izabela Fac.


Tematem prac fotograficznych będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Skansen Zagroda – Muzeum w Markowej. Przygotowanie prac nastąpi podczas pleneru fotograficznego w tych miejscach. Organizatorzy konkursu liczą na pokazanie tych unikatowych miejsc w sposób niekonwencjonalny, ukazujący wrażliwość autora. Data pleneru ogłoszona zostanie na stronie www.lazarus.pl


W obydwu konkursach organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne. III miejsce to 500 zł, II miejsce – 800 zł, a laureat I miejsca dostanie 1100 zł. Nagrodzone prace zostaną wydrukowane, a zdjęcia będą prezentowane na wystawie.


Konkurs nie jest pierwszym literackim przedsięwzięciem Fundacji lazaryckiej. Od dwóch lat Fundacja organizuje spotkania z pisarzami i poetami pt. „Romans z Literaturą”.


Regulamin stronie Fundacji:


https://lazarus.pl/konkurs-literacki-ratowani-i-ratujacy-okiem-wrazliwego-artysty-startujemy/


Szczegółowych informacji dotyczących Konkursu udziela:


Izabela Fac, tel. 608 090 510 oraz Małgorzata Korbecka tel. 508 064 619 lub adres email: fundacja@lazarus.pl


Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.akt_akt299782872

Zobacz również: