Odwiedziło nas:
Dodano: 01.09.15 19:30
Andrzej Korneta jest dziekanem Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej PWSZ w Ciechanowie
Rozmawialiśmy wcześniej na temat możliwości uruchomienia nowego kierunku kształcenia na PWSZ – bezpieczeństwa wewnętrznego. Wiem, że starania uczelni zakończyły się sukcesem…
– Rzeczywiście. Nasze przewidywania sprawdziły się – wniosek bez żadnych uwag został zaakceptowany przez odpowiednie organy ministerstwa i w połowie maja Zamiejscowy Wydział w Mławie otrzymał uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Do tego, aby w październiku zostały uruchomione studia na nowym kierunku, brakuje obecnie tylko jednego – odpowiednio dużej liczby kandydatów chcących podjąć studia.
Podstawowym powodem uruchomienia kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne była chęć poszerzenia oferty edukacyjnej uczelni i zapewnienie kontynuacji kształcenia absolwentom klas mundurowych szkół średnich naszego regionu w szeroko pojętym obszarze bezpieczeństwa. Oczywiście na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne mogą studiować także absolwenci i innych specjalności zarówno szkół ogólnokształcących, jak i zawodowych.
Drugim powodem była chęć zaspokojenia zapotrzebowania na specjalistów z obszaru bezpieczeństwa na wszystkich szczeblach władzy rządowej i samorządowej oraz – w przypadku bezpieczeństwa informacyjnego – w jednostkach gospodarczych, finansowych, edukacyjnych i innych. Rozwój cywilizacji, swobodny przepływ ludzi między państwami, więzy gospodarcze, swobodny przepływ informacji powodują pojawianie się coraz to nowych zagrożeń bezpieczeństwa i ładu społecznego. Ochrona przed tymi zagrożeniami wymaga stosowania coraz to bardziej skomplikowanych metod i środków, wymagających posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
– Aby zapewnić rekrutację odpowiednich kandydatów, muszą oni wiedzieć, czego się spodziewać w trakcie studiów i gdzie znajdą pracę do ich ukończeniu.
– Program studiów jest atrakcyjny i obejmuje szeroki zakres przedmiotów prowadzonych w różnych formach i w różnych obiektach. Studia na tym kierunku mają charakter głównie praktyczny. Stąd zmniejszony udział zajęć teoretycznych wykładowych, a zwiększona ilość zajęć praktycznych, takich jak: laboratoria, warsztaty, projekty, zajęcia terenowe, zajęcia prowadzone w jednostkach mundurowych (policyjnych, strażackich czy wojskowych) i wychowanie fizyczne. Będą zajęcia praktyczne z technik kryminalistycznych, laboratorium zabezpieczeń informacyjnych, z technik interwencyjnych i sztuk walki czy strzelectwa. . Studenci będą odbywać część zajęć w jednostkach policyjnych, strażackich, agencjach ochrony, komendach, jednostkach wojskowych.
Na pierwszym roku studiów większość zajęć prowadzona będzie w obiekcie Zamiejscowego Wydziału w Mławie, któremu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało stosowne uprawnienia.
Na początku większość zajęć ma charakter ogólny, ale już w drugim semestrze prowadzone będą zajęcia kierunkowe, głównie o charakterze praktycznym z niewielką częścią wykładową.
– Będą też specjalności…
Od drugiego roku student będzie miał do wyboru jedną z dwóch specjalności: zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo informacyjne. Każdej specjalności przypisany jest osobny zestaw przedmiotów specjalnościowych. Dla specjalności zarządzanie kryzysowe są to m.in.: logistyka w stanach zagrożenia, bezpieczeństwo imprez masowych, techniczne środki zabezpieczenia i ochrony, warsztaty postępowania w stanach zagrożenia. Dla specjalności bezpieczeństwo informacyjne przedmiotami specjalnościowymi są m.in.: bezpieczeństwo komputerów i sieci, bezpieczeństwo systemów i aplikacji mobilnych, techniczne urządzenia gromadzenia i ochrony danych czy przestępczość internetowa i bezpieczeństwo usług internetowych.
Ważnym elementem kształcenia są 3-miesięczne praktyki zawodowe w jednostkach organizacyjnych zajmujących się różnymi aspektami bezpieczeństwa, obowiązujące na trzecim roku studiów. Studenci specjalności zarządzanie kryzysowe będą odbywali je w centrach zarządzania kryzysowego, komendach policji i straży pożarnej, straży granicznej czy agencjach ochrony. Dla studentów specjalności bezpieczeństwo informacyjne miejscem praktyk będą działy informatyczne jednostek administracyjnych różnych szczebli, urzędów, firm, przedsiębiorstw, banków i jednostek handlowych.
Bez względu na wybór specjalności uważam, że absolwenci kierunku nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem pracy w swojej dziedzinie, gdyż narasta w nas poczucie zagrożenia – zarówno w skali międzynarodowej, jak i ogólnopolskiej i lokalnej. Coraz więcej uwagi przykładamy do kwestii bezpieczeństwa: przed klęskami żywiołowymi, aktami agresji, przemocy czy rabunkiem. Państwo i władze samorządowe przeznaczają coraz więcej środków na rozwój służb mundurowych, budowę i organizację centrów i służb kryzysowych, opracowują i realizują inwestycje mające zminimalizować straty związane z klęskami żywiołowymi typu powódź. Także firmy i osoby prywatne wydają coraz więcej na systemy monitoringu, ochrony i zabezpieczeń, których zarządzaniem i obsługą zajmują się coraz lepiej wykształceni fachowcy. Uważam także, że ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez bardzo długi okres, co daje korzystne perspektywy na zatrudnienie absolwentów naszej uczelni.
– Czy ukończenie tego kierunku pomoże absolwentom w znalezieniu pracy w służbach mundurowych, takich jak policja, straż ogniowa, czy straż graniczna?
– Odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona. Praca w jednostkach policji, straży ogniowej i granicznej jest służbą i podlega specjalnym regulacjom prawnym. Kandydaci poddawani są specjalnej procedurze obejmującej sprawdziany teoretyczne i sprawnościowe. O przyjęciu do służby decyduje suma punktów uzyskana w tych sprawdzianach.
Aby zwiększyć szanse zatrudnienia w służbach mundurowych będziemy proponować studentom kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne odbycie podstawowych szkoleń na pracownika policji i członka ochotniczej straży pożarnej, prowadzonych na podstawie odpowiednich umów między uczelnią a Komendą Główną Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Ukończenie tych szkoleń wiąże się z uzyskaniem pewnej liczby punktów, które zsumowane ze zdobytymi za sprawdziany pozwolą na zwiększenie szansy na zatrudnienie w służbach mundurowych.
Dodam, że osoby zainteresowane karierą detektywa będą mogły odbyć podczas studiów specjalistyczne kursy detektywistyczne, uprawniające do uzyskania licencji niezbędnej do wykonywania tego zawodu.
Wszyscy studenci będą mogli przejść dodatkowy kurs Akademii Cisco, potwierdzający ich umiejętności w zakresie techniki sieci komputerowych. Odbycie takiego kursu jest wysoko oceniane przez pracodawców.
– Jakie są warunki rekrutacji na studia o kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne?
– Na kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne prowadzona jest rekrutacja na: bezpłatne studia stacjonarne, odbywające się od poniedziałku do piątku i płatne studia niestacjonarne prowadzone od piątku do niedzieli.
O ile na studia niestacjonarne możemy przyjąć dowolną liczbę studentów (ale co najmniej 30), o tyle na stacjonarne limit ustalony przez senat uczelni wynosi 50 osób.
Podstawowym warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest ukończenie szkoły średniej (ogólnokształcącej lub zawodowej) i zdanie egzaminu dojrzałości (matury).
Rekrutacja prowadzona jest poprzez internet – kandydat wchodzi na stronę uczelni: http://pwszciechanow.edu.pl/ i tam zostanie skierowany na stronę internetowej rekrutacji kandydata. O przyjęciu na studia decyduje konkurs świadectw maturalnych. Szczegóły procedury konkursowej i wykaz niezbędnych dokumentów kandydat znajdzie na stronie internetowej uczelni lub w godzinach 9.00 – 15.00 może skontaktować się z dziekanatem Zamiejscowego Wydziału w Mławie (tel. 23 654 98 08).
Rozmawiała: Blanka Sydonia Wyrwa-Wojtkowska (studentka PWSZ)
Zobacz również: