Odwiedziło nas:
Dodano: 24.10.15 19:39
17 października w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej odbyły się pierwsze zajęcia XIII już semestru Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie. Jak co semestr w zajęciach trzech grup wykładowych uczestniczyć będzie 468 dzieci z całego województwa. W tym samym dniu w Ustrzykach Dolnych ruszył IV semestr zajęć tamtejszej Filii Politechniki Dziecięcej – uczestniczyć w nich będzie 200 dzieci z terenu gminy Ustrzyki Dolne.
Pierwsze zajęcia w Rzeszowie pt. „O luminescencji słów kilka” poprowadził mgr Stanisław Łoboziak. Mali studenci dowiedzieli się czym jest zjawisko luminescencji, jakie są jej rodzaje oraz dlaczego niektóre zwierzęta i rośliny świecą w ciemnościach. Były „świecące” skorupki jajek czy sałata oraz bakterie i okrzemki. Dzieci dzielnie asystowały prowadzącemu w doświadczeniach i miały wiele zaskakujących pytań.
Politechnika Dziecięca w Rzeszowie działa już nieprzerwanie od 2009 roku. Organizowana jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej. Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba wyraża przekonanie, że niesłabnące zainteresowanie zajęciami utwierdza w przekonaniu, że ich idea jest słuszna dodając: „Cieszymy się, że tylu rodziców rozumie potrzebę inspirowania swoich pociech naukami ścisłymi, że ten temat jest dla nich ważny i widzą w nim kierunek rozwoju swoich dzieci w przyszłości. Jednocześnie liczmy, że zainteresowanie rodziców i dzieci zajęciami przełoży się na zainteresowanie ze strony samorządowców i władz miasta dofinansowaniem tej cennej inicjatywy edukacyjnej, przede wszystkim w Rzeszowie, gdzie Fundacja organizuje Politechnikę Dziecięcą korzystając wyłącznie z własnych środków. Mamy już pierwsze przykłady, że nasza działalność przynosi rezultaty, może jeszcze nie wśród absolwentów Politechniki Dziecięcej, ale wśród naszych wolontariuszy i uczestników innych realizowanych przez nas projektów – wielu z nich wybrało kierunki techniczne, możemy też pochwalić się przyszłym pilotem wojskowym.” Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. prof. PRz Adam Marciniec podkreśla, jak ważna z perspektywy uczelni technicznej jest edukacja w kierunku nauk ścisłych, już od samych początków przygody dzieci ze szkołą: „Liczymy, że ci młodzi ludzie, już teraz zainspirują się ciekawymi wykładami czy zaskakującymi eksperymentami i w przyszłości będą rozwijać swoje pasje, talenty i karierę może właśnie na Politechnice Rzeszowskiej. Od początków działalności Politechniki Dziecięcej nasza uczelnia wspiera tę inicjatywę, nasi wykładowcy służą swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadzą także zajęcia z dziećmi, a studenci naszej uczelni angażują się w nią poprzez wolontariat.”
W Ustrzykach Dolnych IV semestr Politechniki Dziecięcej rozpoczęły zajęcia pt. „Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?”, na których dzieci dowiedziały się czym jest ciekły magnes oraz jakie siły działają na różne przedmioty w otaczającym nas świecie. Zajęcia poprowadziła dr Angelika Wołczyk. Po wykładach wszyscy chętni przystąpili do testu kwalifikującego na laboratoria Politechniki Dziecięcej z zakresu chemii oraz biologii i lotnictwa. Już w poprzednim semestrze odbywały się podobne zajęcia dla jednej grupy dzieci, a jako że okazały się strzałem w dziesiątkę, obecnie planowane jest utworzenie trzech grup laboratoryjnych.
Zajęcia Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych odbywają się od marca 2014 roku. Podobnie jak w Rzeszowie organizowana są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, zaś finansowane są przez gminę Ustrzyki Dolne. Burmistrz Gminy Bartosz Romowicz podkreśla jak ważne są tego typu zajęcia: „Doskonale rozumiemy potrzebę wspierania edukacji technicznej w naszym regionie, dlatego też gmina angażuje środki finansowe w tego typu inicjatywy. Wierzymy, że wspólnymi siłami zwiększymy poziom wykształcenia i przede wszystkim szanse edukacyjne dzieci z regionu. W ten sposób uatrakcyjniamy ofertę edukacyjną dla dzieci w naszej gminie”.
W aktualnym semestrze Politechniki Dziecięcej wszystkie zajęcia dotyczą tematów z zakresu nauk ścisłych. Wśród wykładowców jest pani doktor Krystyna Chłędowska, która z programem Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, gdzie prowadzi widowiskowe pokazy z fizyki i z którymi odwiedza szkoły podstawowe w najdalszych zakątkach Podkarpacia. Wykład prowadzony przez doktor na zajęciach Politechniki Dziecięcej w Filiach i w Rzeszowie pt. „Zabawy z fizyką” z pewnością zaciekawi naszych małych studentów, ponieważ będzie w całości opierał się na eksperymentach, a więc tym co wzbudza ich największy entuzjazm. Dodatkowo w obecnym semestrze mali studenci odpowiedzą sobie na przewrotne pytanie „Czy wszystkie zwierzęta się ślinią?”, a na zajęciach pt. „Czy na Marsie mieszkają Marsjanie?” poznają tajemnice Czerwonej Planety i będą miały okazję zobaczyć możliwości sławnego łazika marsjańskiego Legendary III, zbudowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej.
W tym roku Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” obchodzi trzeci rok swojej działalności. „Perspektywa 3 lat działania Fundacji, jednoznacznie pokazuje, że powołanie do życia tej organizacji to był strzał w dziesiątkę. Co ważne, podstawą do tej oceny nie jest ogólne odczucie tylko twarde liczby: Ilości młodych studentów, oceny w ankietach wystawiane przez rodziców, napływające wnioski o otwarcie kolejnych filii Politechniki Dziecięcej, ale także kwoty wsparcia przekazywane przez grupę firm lotniczych, władze samorządowe. Godna podkreślenia jest również rozszerzająca się paleta działań Fundacji. Oprócz tych skierowanych do najmłodszych, toczą się pilotażowe studia podyplomowe dla nauczycieli przedmiotu w Technikach w całości finansowane ze środków Fundacji. Pozostaje tylko apelować do wszystkich podmiotów o wspieranie tej organizacji, bowiem inwestycja w wiedzę to najlepsza lokata” - Andrzej Czarnecki, Dyrektor ds. komunikacji Pratt&Whitney Rzeszów, Członek Zarządu Fundacji. Z okazji
Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie tj. od października 2009 r. w zajęciach wzięło udział 5148 dzieci, natomiast łącznie z Filiami liczba uczestników wyniosła 7344. Od marca 2015 w trzech Filiach: w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Dębicy poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu chemii i fizyki, lotnictwa, robotyki i programowania, a w tym semestrze również z pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami w Rzeszowie i Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, realizuje program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, która organizowana jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia, a z których skorzystało do tej pory 4650 dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów realizowanych przez Fundację - Odlotowej Fizyki i Sugestii, uczestniczyło 268 szkół gimnazjalnych i 215 szkół ponadgimnazjalnych, w których z zajęć skorzystało w sumie 15 290 uczniów.
Fot. Barbara Ślęk
Zobacz również: