Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Rosnący komfort podróżowania

Dodano: 08.12.21 18:58


akt3862395

Nowe możliwości zagranicznych podróży, w tym do Berlina, większy komfort podróżowania, a także nowe miasta z dostępem do połączeń dalekobieżnych – to najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w nowym rocznym rozkładzie jazdy PKP Intercity, który zacznie obowiązywać w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

W nowym rozkładzie jazdy podróżni zyskają bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Berlina, które umożliwi wydłużona do Przemyśla relacja pociągu IC Wawel, kursującego do tej pory pomiędzy stolicą Niemiec a Krakowem. Skład ten będzie skomunikowany z jednym z dwóch nowych pociągów łączących Przemyśl z Lwowem.


Nowy rozkład przyniesie także wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi wagonami zmodernizowanymi w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, liczba połączeń IC z i do Rzeszowa zwiększy się z 9 do 14, a z i do Przemyśla – z 7 do 13.


W siatce połączeń PKP Intercity pojawią się nowe miasta z woj. podkarpackiego. Zakończenie elektryfikacji linii nr 71 pozwala na zmianę trasy pociągu IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin, który będzie teraz jeździć przez Kolbuszową, Nową Dębę i Tarnobrzeg, zapewniając mieszkańcom tych miejscowości możliwość dojazdu m.in. do Lublina, Warszawy i Poznania.


Na tory wyjedzie nowy pociąg IC Siemiradzki, który zapewni możliwość dojazdu z Przemyśla do Wrocławia w niecałe 6 godzin. Skład ten umożliwi mieszkańcom Podkarpacia, m.in. Rzeszowa, Jarosławia, Dębicy dodatkową możliwość dojazdu do Krakowa, Katowic


i Opola. Mieszkańcy Krosna, Jasła i Sanoka zyskają możliwość weekendowych podróży do Katowic, Opola i Kotliny Kłodzkiej dzięki wydłużeniu w soboty i niedziele relacji pociągu TLK Wetlina. W nowym rozkładzie jazdy mieszkańcy Podkarpacia, m.in. Przemyśla, Rzeszowa, Dębicy i Jarosławia, zyskają drugie bezpośrednie połączenie do Ustki, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Przemyślanin, kursującego do tej pory do Słupska. Od 10 kwietnia 2022 roku kursujący w niedziele skład IC Kochanowski, który łączy Rzeszów z Warszawą i Bydgoszczą, zacznie jeździć codziennie.


Od 12 grudnia skróci się czas przejazdu najszybszego pociągu na trasie Lublin – Rzeszów. Pociąg IC Górski pokona ją w 2 godziny i 21 minut.


Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu


Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. W 2022 roku zaplanowane są przez zarządcę infrastruktury prace na odcinku Sędziszów Małopolski – Rzeszów, które będą mieć wpływ na cykliczność kursowania pociągów pomiędzy Rzeszowem a Krakowem. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku


z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.


Kompleksowa informacja dla podróżnych


Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).


Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity


Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt


z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.


Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.


PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor, który zapewni komfortowe i bezpieczne warunki podróżowania. Przewoźnik intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.


Katarzyna Grzduk


Rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.


rzecznik@intercity.pl,


Tel. 505 554 384


Zobacz również: