Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

6000 uczniów na Festiwalu Nauki w Rzeszowie

Dodano: 14.12.15 17:32


akt48965749

Czy pioruny mogą być pożyteczne? Jak wygląda łazik marsjański i co mogą zrobić nowoczesne roboty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 9-11 grudnia na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerem strategicznym została firma ABB.

Główną ideą festiwalu była promocja nauki, przede wszystkim nauk ścisłych, kierunków politechnicznych oraz pokazanie, że świat wiedzy może być doskonałą przygodą, zabawą i pasją. Wydarzenie zorganizowane zostało przy okazji jubileuszu 3 lat istnienia Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która prowadzi szereg działań oświatowych na rzecz dzieci, młodzieży oraz nauczycieli z Podkarpacia.


60002



Organizujemy wiele projektów edukacyjnych w regionie. Do tej pory uczestniczyło w nich ponad 27 000 dzieci oraz młodzieży i, choć to ogromna liczba, chętnych wciąż jest więcej niż dostępnych miejsc. Dlatego, we współpracy z naszymi partnerami, realizujemy inne działania promujące naukę i edukację poprzez zabawę. Jednym z nich jest Festiwal Nauki w Rzeszowie – mówi Łukasz Szuba, Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.


60003



Główne atrakcje podczas Festiwalu Nauki zapewniły firmy Pratt & Whitney Rzeszów, PZL Mielec oraz UTAS Krosno, wspierające Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz ABB, partner strategiczny wydarzenia. Uczestnicy festiwalu mieli okazję przetestować m.in. nowoczesne symulatory lotów na których odbyli szkolenia z podstaw pilotażu i sprawdzili swoje umiejętności w roli pilota szybowca. Duże wrażenie na uczestnikach wydarzenia zrobiły też spotkania z robotami. Dzieci mogły zobaczyć łazik marsjański, a dzięki firmie ABB obejrzeć i przetestować nowatorskie roboty: IRB 460, najszybszy na świecie robot do paletyzacji oraz IRB 2600, służący do przeładunku maszyn oraz spawania, jak i jeden z najnowszych robotów firmy ABB - IRB 1200, który rysował na oczach uczestników Myszkę Miki. Młodzi uczestnicy mogli również wykorzystać swoją energię grając w cymbergaja lub w kulki z inteligentnymi robotami firmy ABB. Dla orzeźwienia, robot ABB na stanowisku FlexBeer serwował gościom festiwalu oranżadę.


60004



Jako doświadczona firma działająca w branży inżynierskiej wiemy jak ważna jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Dlatego chętnie i aktywnie bierzemy udział w wydarzeniach, których celem jest podnoszenie poziomu wykształcenia najmłodszych. Prowadzenie tego typu działań edukacyjnych jest elementem strategii CSR firmy ABB – mówi Łukasz Drewnowski, Kierownik Sprzedaży Robotyki w ABB.


60005



Każdy dzień festiwalu podzielony był na panele: wykładowy, naukowy i warsztatowy, które opracowane były dla uczniów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wykłady były prowadzone m.in. przez Radosława Brzózkę, znanego z popularnonaukowych programów TVP, pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej, przedstawicieli uczelnianego Koła Naukowego ROBO oraz specjalistów ABB. W trakcie festiwalu poruszane były zagadnienia z chemii, optyki, mechatroniki i robotyki. Na zakończenie wydarzenia przeprowadzono zawody robotów w kategorii minisumo zorganizowane przez pomysłodawców Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, która skonstruowała robota o nazwie PUCHACZ. Kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr. 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.


60006



Lubię naukę, ale w szkole nie mam dostępu do tak ciekawych informacji i technologii. Dlatego cieszę się, że podczas festiwalu mogłem posłuchać specjalistów oraz z bliska zobaczyć maszyny, które w przyszłości sam chciałbym projektować. To była wspaniała przygoda – podsumował spotkanie Łukasz Wilk, jeden z uczestników Festiwalu Nauki.


60007



Łukasz Szuba


Dyrektor Fundacji



Fot. Archiwum Fundacji


Zobacz również: