Odwiedziło nas:
Dodano: 20.07.15 10:31
W Polsce dysponujemy technologiami oraz urządzeniami do taniej, masowej produkcji grafenu. Złamana została kolejna bariera w drodze do upowszechnienia super-materiału przyszłości. Także w Wojsku Polskim.
Grafen można zastosować m.in. w procesorach najnowszej generacji, w przemyśle motoryzacyjnym, materiałach kompozytowych, bateriach, ogniwach paliwowych, diodach LED, ogniwach słonecznych, ekranach dotykowych oraz urządzeniach medycznych. Super- materiał ma przed sobą wielką przyszłość w produkcji nowatorskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
W Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie działa prototypowa instalacja do taniej, masowej produkcji grafenu dobrej jakości. W czterogodzinnym cyklu produkcyjnym,na podłożu z folii miedzianej, są wytwarzane arkusze grafenowe o wymiarach 50 x 50 centymetrów. Koszt produkcji jednego arkusza wynosi to ok.100 zł; jego wartość w sprzedaży – 300 000 zł. Prawdopodobnie, jeszcze w tym roku produkcja zostanie podjęta na skalę komercyjną.
Polskim producentem oraz dostawcą grafenu, zajmującym się także projektowaniem i rozwojem produktów grafenowych jest spółka Advanced Graphene Products (AGP) Jednym z jego udziałowców jest Centrum Transferu Technologii. Firma działa od trzech lat w Zielonej Górze. Jej inżynierowie, wspólnie z naukowcami z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej opracowali unikalną, niezwykle wydajną metodę wytwarzania, na podłożu z ciekłego metalu, tzw. grafenu HSMG (High Strength Metallurgical Graphene™) materiału o wyjątkowej jakości i właściwościach znacznie lepszych w porównaniu np. z grafenem tzw.CVD.
Nowa technologia pozwala na produkcję HSMG na skalę przemysłową. Prototyp jednostki wytwórczej został zaprojektowany i skonstruowany przez SecoWarwick ze Świebodzina; AGP opracował proces produkcyjny.
Firma z Zielonej Góry przygotowuje się do następnego kroku: opracowania aplikacji i produktów opartych HSMG, aktywnie wspierając rozwój kompozytów, membran filtracyjnych i urządzeń do magazynowania energii. Wśród polskich liderów technologii grafenowych są także firmy NANO CARBON, Conbelts Bytom, PIT-Radwar.
Nano Carbon tworzy portfel technologii grafenowych sprzedawanych w formie produktów końcowych, licencji lub też produktów pośrednich. Inwestorami Nano Carbon .są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.oraz KGHM.
Efekty prac nad przemysłowym wytwarzaniem grafenu są na tyle obiecujące, że Polska Polska Grupa Zbrojeniowa powołała z udziałem wspomnianych spółek konsorcjum, które zajmie się zastosowaniem produktów gafenowych w zaawansowanym sprzęcie wojskowym. W naukowy rdzeń tworzą czołowe, polskie uczelnie wyższe, najbardziej zaangażowane w badania nad super-materiałem przyszłości: Wojskowa Akademia Techniczna – lider konsorcjum, Politechnika Warszawska, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Łódzka.
Konsorcjum podejmie prace nad kilkunastoma projektami wojskowych zastosowań grafenu w tym np.w urządzeniach pochłaniających promieniowanie elektromagnetycznego oraz w nowej generacji kompozytów elastomerowych przydatnych np. w produkcji dronów niewidocznych dla radarów i odpornych na atak promieniowaniem elektromagnetycznym lub niepalnego ogumienia dla zastosowań w warunkach ekstremalnych)
– Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie najlepszych polskich uczelni wyższych i przedsiębiorców przyczyni się do unowocześnienia polskiej armii, zwiększenia znaczenia krajowego sektora zbrojeniowego, a także kształcenia wysokiej klasy specjalistów. A przemysł zbrojeniowy stanie się liderem transferu nowych technologii do gospodarki – powiedział Dariusz Sokólski, członek zarządu PGZ odpowiedzialny za badania i rozwój.(zz)
Źródło: www.wnp.pl
Zobacz również: