Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

„Projektu z ZUS”

Dodano: 20.06.25 11:07


akt5209330

Mistrzyni Polski w komiksie - podkarpacka uczennica pokonała 3 tys. rywali

Prawie 3 tysiące uczniów szkół podstawowych z całej Polski próbowało swoich sił w konkursie w ramach „Projektu z ZUS”. Do finału zakwalifikowało się 40 prac.


Komisja Konkursowa, która oceniała prace na etapie centralnym, miała trudne zadanie. Wszystkie prace w kategorii plakat, komiks, film/rolka były bardzo ciekawe. Po długich obradach udało się wyłonić laureatów oraz przyznać wyróżnienia.


Wyniki etapu centralnego/krajowego:


Kategoria komiks: I MIEJSCE - Paulina Fijor, Szkoła Podstawowa im dr. Bolesława Orzechowicza w Kalnikowie - „W szpitalu lub wszędzie”.


Kategoria plakat: II MIEJSCE - Zuzanna Bracik, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle - praca „ZUS doda Ci skrzydeł”.


„Projekt z ZUS" przeznaczyliśmy dla uczniów szkół podstawowych. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć, jeśli opłaca się składki. Niestety tych zagadnień nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Stąd nasz pomysł na „Projekt z ZUS”, czyli popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zaletą projektu jest to, że może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły. Uczy on młodzież, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, ubezpieczać się w czasie aktywności zawodowej i by indywidualnie dbać o swoją emerytalną przyszłość. Chcemy pogłębiać wiedzę młodego pokolenia o tym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne – informuje Wojciech Dyląg, podkarpacki rzecznik prasowy ZUS.


Zadaniem uczestników projektu było wykonanie materiału wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Formy pracy: film/rolka, plakat, komiks. Pracę mogło wykonać od 1 do 5 osób. Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolny, wojewódzki, centralny. Komisje wojewódzkie przekazują trzy najlepsze prace w każdej kategorii do Centrali ZUS. W etapie wojewódzkim prace przygotowali uczniowie z 17 szkół podstawowych z Podkarpacia.


Wojciech Dyląg


Zakład Ubezpieczeń Społecznych


akt_akt52093302

Zobacz również: