Odwiedziło nas:
Dodano: 28.08.14 13:15
Przed wojną funkcjonowała tu "Akademia Szybowcowa." Obecnie w Bezmiechowej - niewielkiej podkarpackiej wsi w powiecie leskim, u szczytu "świętej góry szybowników" wznoszą się mury okazałego Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej im. Tadeusza Góry.
Więcej o historii AOS: http://portal.prz.edu.pl/pl/uczelnia/informacje/historia/aos-bezmiechowa/
28 sierpnia 2004 r. oficjalnie oddano do użytku budynek Akademickiego Ośrodka Szybowcowego nadając mu imię generała brygady, pilota, Tadeusza Góry. W 10. rocznicę tego wydarzenia warto przypomnieć o chlubnych tradycjach lotniczych tego regionu i o ludziach z nim związanych.
- Nic tak dobrze nie przemawia do wyobraźni młodego pokolenia pilotów jak sukces ich rówieśnika, 20-letniego pilota, który 18 maja 1938 ustanowił fantastyczny rekord świata. - stwierdza płk. pil. Ludwik Krempa ze "Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej." Za rekordowy przelot - 577,8 km - Tadeusz Góra, jako pierwszy pilot na świecie został odznaczony Medalem Lilienthala. To najwyższe odznaczenie nadawane szybownikom.
Dla wielu adeptów lotnictwa fakt ten był i nadal pozostaje zachętą do podjęcia zarówno studiów na Politechnice Rzeszowskiej jak i szkolenia lotniczego w AOS w Bezmiechowej. - Przyjechałam tutaj pierwszy raz z koleżanką i tak mi się spodobało, że zapisałam się na kurs podstawowy [...] piąte wakacje już tu spędzam i sobie latam. - mówi Ewa Klag, studentka PRz.
Więcej: www.tvp.pl/rzeszow/reportaze/szybowce-w-bezmiechowej/16495076#.U_eqRvkDf6k.facebook
Obecnie Ośrodek służy głównie kształceniu rezerw kadr lotniczych dla potrzeb szkolnictwa wyższego oraz służb państwowych. Tradycje lotnicze tego terenu sprawiają, że to miejsce jest wizytówką sportów lotniczych w skali świata.
Katarzyna Hadała
Zobacz również: