Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Półmetek wakacji

Dodano: 27.07.21 09:14


akt66138471

Półmetek wakacji – ponad połowa uprawnionych na Podkarpaciu aktywowało bon.

Od sierpnia ub.r. rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym.


W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory w całym kraju aktywowano ponad 2,4 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 225 tys. osób,


z czego aktywowano dotychczas 122 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 30 tysięcy.


Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok.


„Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób uprawnionych aktywuje swój bon turystyczny i dokonuje nim płatności. Dotychczas aktywowano ich 122 tys., co stanowi 45 tys. więcej niż w czerwcu. Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości, z 12 tys. w czerwcu - do 30 tys. obecnie. Nadal jednak wielu uprawnionych mieszkańców Podkarpacia nie zdecydowało się na aktywację bonu (103 tys.). Dotychczas bonami zrealizowaliśmy płatności na ponad 43.7 mln zł.


Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1 tys. miejsc. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim - ponad 645 tys. i w śląskim – 476 tys.” - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.


Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.


„Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” - informuje rzecznik.


Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.


Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Można nim płacić w podmiotach, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Lista jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel. Więcej informacji na temat na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować


i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS. Można także skontaktować się z nami dzwoniąc na infolinię w sprawie bonu turystycznego – nr tel. 22 11 22 111.


Wojciech Dyląg


regionalny rzecznik prasowy


w województwie podkarpackim


Zobacz również: